U priopćenju se navodi kako je prije svečanosti potpisivanja Povelje Polančec razgovarao s rumunjskim premijerom Calinom Popescuom Tariceanuom i njegovim moldovskim kolegom Vasileom Tarlevom.
"Tijekom sastanka s dvojicom premijera Polančec je istaknuo da su zemlje sudionice SEECP-a postigle značajan napredak u demokratizaciji i gospodarskom razvoju te da svoju budućnost bez iznimke vide unutar procesa euroatlantskih integracija", stoji u priopćenju.
Polančec je, prema priopćenju, također naglasio da će hrvatsko predsjedanje SEECP-om nastavi pružati podršku euroatlantskim aspiracijama svih zemalja sudionica, promicati demokratske i proeuropske potencijale u zemljama jugoistočne Europe, razvoj dobrosusjedskih odnosa i suradnje na temelju načela jednakosti i poštovanja, te gospodarsku suradnju u cilju poticanja gospodarskog razvoja cijele regije i njezine integracije u Europsku uniju.
Trojica sugovornika istaknula su gospodarsku suradnju kao vrlo važan čimbenik osiguravanja trajne stabilnosti i prosperiteta jugoistočne Europe, te su se osobito osvrnuli na pojačanu gospodarsku suradnju i trgovinsku liberalizaciju u jugoistočnoj Europi putem moderniziranog i proširenog sporazuma o CEFTA-i, navodi se u priopćenju Vladinog ureda za odnose s javnošću.
Hrvatska je jednogodišnje predsjedanje SEECP-om preuzela na summitu u Solunu u svibnju ove godine. Osim Moldove i Hrvatske, SEECP čine Albanija, BiH, Bugarska, Grčka, Makedonija, Rumunjska, Srbija i Turska.