Tečaj američke valute dobio je u proteklih tjedan dana 0,6 posto na vrijednosti prema euru i jenu. Tako se eurom trgovalo po 1,2598 dolara - što je njegov najniži tečaj od kraja srpnja. Istodobno, dolar je dosegnuo i 118,99 jena - najviše od ožujka.
Razlog posljednjem uzletu tečaja zelene valute valja tražiti u boljoj slici o stanju u američkom gospodarstvu koja se ukazala nakon objave podatka o zaposlenosti u SAD-u. Na prvi pogled podaci američkog ministarstva rada o kreiranju svega 51.000 novih radnih mjesta u rujnu pokazali su najlošije podatke od listopada 2005. i znatno ispod tržišnih očekivanja od 120.000 radnih mjesta.
Međutim, ulagači su više pozornosti posvetili reviziji naviše otvorenom broju radnih mjesta u kolovozu, s prvotnih 128.000 na čak 188.000, te u srpnju sa 121.000 na 123.000. "Revizija neto broja novih radnih mjesta u ta dva mjeseca za 62.000 nadomjestila je razočaranje podatkom za rujan", rekao je Paul Ashworth, ekonomist pir Capital Economistsu.
To izvješće zacementiralo je očekivanja da američka središnja banka još neće spuštati ključnu kamatnu stopu u SAD-u, koja trenutno iznosi 5,25 posto.
Analitičari tvrde da dolar crpi potporu i iz oštrog pada cijena pojedinih roba, uključujući naftu čija se cijena spustila na najnižu razinu u razdoblju od veljače. "Pad cijena roba, ponajprije energenata, stvorit će uvjete za kresanje manjka u američkoj trgovinskoj bilanci, iz čega američka valuta crpi potporu. Rast američkog gospodarstva usporava a jenjala su i očekivanja o rastu inflacije. Stvari se uglavnom odvijaju po Fed-ovu planu", konstatirala je Laura Ambrosen iz Morgan Stanleya.
Europska središnja banka (ECB), pak, u četvrtak je, prema očekivanju tržišnih sudionika, podigla kamatne stope na 3,25 posto kako bi obuzdala inflaciju u eurozoni. Kamatne stope u eurozoni tako su sada na najvišoj razini u zadnjih pet godina. Međutim, ulagači očekuju da Banka više neće podizati kamatne stope, nakon što to učini još jednom na svom zasjedanju u prosincu, obzirom na slabljenje inflacije. Stopa za refinanciranje trebala bi krajem godine tako iznositi 3,5 posto.
Jen se u međuvremenu spustio na najnižu razinu prema euru u proteklih mjesec dana od 149,95 jena za euro, nakon zaoštravanja napetosti oko nuklearnih ambicija Sjeverne Koreje. Naime, Pjongjang je u utorak izjavio da će izvesti prvi nuklearni test, što je potaknulo Južnu Koreju da uvede stanje pojačane pripravnosti dok su SAD, Japan i Francuska pozvali Ujedinjene narode da reagira na tu najavu.
"Nuklearni test Sjeverne Koreje prihvaćen je kao poticaj za prodaju jena budući da je japanska valuta i dalje izložena snažnom pritisku spekulativnih prodaja slijedom ocjene da će kamatne stope u Japanu ostati na vrlo niskoj razini", protumačio je jedan tokijski trgovac.
S obzirom na aktualnu razinu kamatnih stopa u Japanu od 0,25 posto, središnja japanska banka morat će još dosta poraditi na njezinu podizanju kako bi ponovno privukla ulagače jenu od kojeg trenutno zaziru zbog niskih prinosa, unatoč poprilično dobrim japanskim gospodarskim pokazateljima. Naime, japanska vlada bi uskoro mogla proglasiti završetak razdoblja produljene deflacije. Štoviše, indeks optimizma velikih japanskih proizvođača porastao je u rujnu na najvišu razinu u protekle dvije godine od 24 boda, suprotno očekivanjima da će njegova razina ostati nepromijenjena u odnosu na lipanjskih 21 bod.