U proteklom tjednu japanska valuta ojačala je 0,11 posto u odnosu na dolar, koji je krajem tjedna stajao 116,94 jena. Dobar dio gubitaka nadoknadila je nakon u tjednu ranije zabilježene najniže ikad zabilježene razine prema euru od 150,8 jena za euro. Na tjednoj razini ojačala je oko 1,4 posto, na 148,23 jena za euro.
Trgovci su počeli s kupovinama jena nakon što su najnoviji dobri gospodarski pokazatelji iz Japana ponovno potpirili očekivanja da bi Bank of Japan ove godine mogla opet podići kamatne stope. "Podaci iz Japana u posljednje vrijeme bili su nešto slabiji, što je prigušilo očekivanja da će središnja japanska banka nastaviti kampanju agresivnog podizanja kamatnih stopa. Ta je činjenica pritiskala jen proteklih nekoliko tjedana a najnoviji događaji možda predstavljaju kontrareakciju", tumači Johan Javeus iz SEB Merchant Bankinga.
Izjave europskih dužnosnika da će se o slabom jenu raspravljati i na predstojećem sastanku skupine G7 u Singapuru također su pružile nešto podrške jenu. Zamjenik njemačkog ministra financija Thomas Mirow kazao je novinarima u Berlinu da je "jen nesumnjivo oslabio u odnosu na euro i dolar", dodajući da će se o tom pitanju raspravljati na sastanku skupine G7, zakazanom za sredinu rujna u Singapuru.
Analitičari su ocijenili da izjave njemačkog dužnosnika zrcale nelagodu vlada članica eurozone zbog visokog tečaja eura u odnosu na japansku valutu. "Nema sumnje da činjenica da tečaj eura u odnosu na jen iz dana u dan bilježi nove rekorde počinje zabrinjavati. O toj bi temi mnogi europski ministri voljeli raspravljati. Nema sumnje ni da će se na dnevnom redu naći i kineska valuta juan. Ne jenja bojazan da azijske valute moraju biti fleksibilnije a u središtu svega toga očito je Kina", tumači Kamal Sharma iz Bank of America.
Potkrijepljena su i očekivanja o rastu kamatnih stopa u SAD-u nakon što su novi podaci pokazali iznenađujuće veliki skok troškova rada u toj zemlji u drugom tromjesečju, nagovješćujući da će središnja američka banka Fed možda morati nastaviti dvogodišnju kampanju podizanja kamatnih stopa. To je pružilo podršku dolaru prema ostalim svjetskim valutama. Na tjednoj razini ojačao je tako 1,3 posto prema euru, koji je stajao 1,2674 dolara. Dobitke od oko 1,4 posto ostvario je i prema švicarskom franku, dosegnuvši 1,2476 franaka dok je britanska funta krajem tjedna stajala 1,865 dolara.
S druge je strane euru podrška stizala u kontekstu očekivanja o novom podizanju kamatnih stopa u odnosu na važećih tri posto, koja je ovih dana potvrdio i član upravnog vijeća Europske središnje banke (ECB) Yves Mersch, izjavivši da će banka izuzetno budno pratiti kretanje inflacije i na srednji rok.
Očekivanja o podizanju kamata u eurozoni snažno su ojačala nakon što je član upravnog vijeća Europske središnje banke (ECB) Axel Weber izjavio da će možda biti nužno podići kamatne stope više nego što se trenutno prognozira obistine li se aktualna strahovanja od rasta stope inflacije.
Finski član upravnog vijeća ECB-a Erkki Liikanen također je naglasio da je važno pratiti rizik rasta inflacije, dodajući da je aktualna razina kamatnih stopa od tri posto i dalje najniža u povijesti jedinstvene europske valute i u nominalnom i u realnom izrazu.
"Potvrdili su prilično oštre izjave predsjednika ECB-a Jeana-Claude Tricheta s prošlog sastanka, što je donekle ojačalo euro", zaključila je Antje Praefcke iz frankfurtske Commerzbank Corporates & Markets.
Analitičari su suglasni u procjeni da će ECB u listopadu podići kamatne stope na 3,25 posto te da će u ovoj godini uslijediti još jedan takav potez da bi potom nastupio predah.