Naime, godine 1991. znanstveno humoristični magazin Annals of Improbable Research (AIR) utemeljio je svojevrsnu parodiju na dodjelu Nobelovih nagrada, takozvanu IgNobelovu nagradu koja se dodjeljuje svake godine u ranu jesen, paralelno s objavom imena dobitnika "pravog Nobela". Iako ovakva nagrada zvuči kao izrugivanje "pravim" dostignućima, kandidati koji se natječu za alternativnog IgNobela jednako su obrazovani ljudi. Jedina razlika je u tome što se bave pomalo bizarnim stvarima. Ovogodišnje nagrade dodijeljene su u četvrtak navečer na sveučilištu Harvard.
Tako su Ivan Schwab s kalifornijskog sveučilišta i njegov pokojni kolega Philip May nagrađeni za postignuće u ornitologiji jer su razradili znanstveno objašnjenje zašto djetlići nikada ne dobivaju glavobolju unatoč neumornom kucanju po stablima.
Nagradu za akustiku dobilo je troje znanstvenika sa čikaškog sveučilišta za eksperiment kojim su htjeli pokazati zašto je zvuk grebanja noktima po ploči toliko iritantan.
Nagradu za postignuće u matematici ove je godine pripala australskim znanstvenicima Nicu Svensonu i Piersu Barnesu za izračun koliko fotografija mora snimiti fotograf kako bi se osigurao da nitko na skupnoj fotografiji "ne žmiri".
Nagrada za medicinu pripala je Francisu Fesmiru i njegovom timu s medicinskog fakulteta U Tennesseeju za objavu studije "Liječenje tvrdokorne štucavice pomoću digitalne rektalne masaže".
IgNobelova nagrada za mir došla je u ruke znanstvenicima Howardu Stapletonu i Merthyr Tydfil iz Walesa za otkriće elektromehaničkog "odbijača" tinejdžera, Radi se o spravi koja proizvodi zvuk visoke frekvencije koji je potpuno nepodnošljiv za tinejdžere, a nečujan za odrasle.