Vlada je odustala od prvotne namjere da bi bi lokalne čelnike mogla smijeniti na zahtjev dvotrećinske većine u predstavničkim tijelima.
Neposredno izabrane gradonačelnike i župane moći će smijeniti jedino građani, na referendumu koji bi pokrenulo predstavničko tijelo, ili najmanje 33 posto upisanih birača.
Prihvate li građani smjenu gradonačelnika ili župana, Vlada će imenovati povjerenika i raspisati izvanredne izbore.
U slučaju da smjenu čelnika predloži predstavničko tijelo, birači bi na referendumu ujedno odlučivali i o sudbini tog tijela.
Naime, odbiju li birači smijeniti neposredno izabranog gradonačelnika ili župana, predstavničko tijelo bi se automatski raspustilo.
Državni tajnik za upravu Antun Palarić pojasnio je da Vlada time želi spriječiti "šikanozno" raspisivanje referenduma protiv neposredno izabranih čelnika.
Neposredno izabrani čelnici po predloženom bi samostalno upravljali nekretninama u vlasništvu jedinica lokalne samouprave, u vrijednosti do 0,5 posto godišnjeg proračuna općine, grada ili županije, a najviše do milijun kuna.
Palarić je pojasnio kako Vlada smatra da neposredno izabran gradonačelnik ne može biti fikus, ali ni imati neograničenu vlast.