Ministrica obitelji Jadranka Kosor je, predstavljajući dokument, istaknula da diskriminirajući podaci, poput onog da u ukupnom broju nezaposlenih čak 60 posto čine žene, da u prosjeku imaju 20 posto manju plaću od muškaraca za isti posao, svjedoče da još puno treba raditi na ravnopravnosti spolova.
Upozorila je i da su stereotipi o spolnim ulogama još uvijek jaka prepreka stvarnoj ravnopravnosti spolova, što je potkrijepila primjerom kada je nazočila na jednom maratonu, a kada je muškarac za prvo mjesto dobio nagradu od 5000 kuna, a žena upola manju.
Kosor je kazala i da analiza u 100 najvećih hrvatskih tvrtki pokazuje da je tek šest posto žena na rukovodećim položajima.
U cilju ostvarivanja jednakih mogućnosti na tržištu rada, Nacionalna politika predviđa subvencioniranje zapošljavanja ciljanih skupina nezaposlenih žena, edukacija poslodavaca o prednostima zapošljavanja s fleksibilnim radnim vremenom, te održavanje tečajeva za žene nezaposlene dulje od 3 godine.
Kao jedan od gorućih problema ministrica je navela i podzastupljenost žena u državnim i tijelima lokalne i područne samouprave, iako je, kaže, situacija u politici u zadnje vrijeme nešto bolja - u Saboru 'sjedi' 21 posto, a u Vladi 31 posto žena.
Upozorila je na nizak udio žena u odlučivanju na lokalnoj razini, budući da je u Hrvatskoj tek 11 posto gradonačelnica i oko 13 posto lokalnih vijećnica.
Kako bi se taj udio povećao, Nacionalna politika predlaže sustavno poticanje ravnomjerne zastupljenosti žena u državnim i tijelima lokalne samouprave u sustavu visokog školstva te u upravi državnih poduzeća.
Kosor je spomenula i da tek oko jedan posto muškaraca koristi mogućnost porodiljnog dopusta.
O prijedlogu Nacionalne politike za promicanje ravnopravnosti spolova raspravljaju saborski klubovi.