U priopćenju se navodi da Koštunica u ostvarivanju tog cilja daje punu potporu koordinatorima toga tima Vladimiru Vukčeviću i Rasimu Ljajiću, koji su bili nazočni njegovim razgovorima s Carlom del Ponte, kao i "da je formiranjem tima jasno priopćeno da je pitanje suradnje s Haagom samo stvar primjene zakona".
Prema Koštunici, "nužno je poboljšati komunikaciju nadležnih državnih tijela i građana, kako bi svaka relevantna informacija mogla pravovremeno stići do akcijskog tima", navodi se u priopćenju.
Glavna haška tužiteljica se tijekom dana treba sastati i sa šefom Nacionalnog vijeća Srbije za suradnju s tribunalom Rasimom Ljajićem te s potpredsjednicom srbijanske vlade Ivanom Dulić Marković, a na kraju će razgovarati sa srbijanskim ministrom vanjskih poslova Vukom Draškovićem.
Nakon tog razgovora predviđene su izjave za medije.
Tijekom prvog dana svog boravka u Beogradu, u ponedjeljak, Carla del Ponte je više od pet sati razgovarala s tužiteljem za ratne zločine Srbije i koordinatorom Akcijskog plana srbijanske vlade za uhićenje Ratka Mladići i drugih haaških bjegunaca Vladimirom Vukčevićem, ali izvješća za javnost nije bilo.
Nakon toga je gotovo dva sata razgovarala sa srbijanskim predsjednikom Borisom Tadićem, koji je za beogradski B 92 u ponedjeljak kasno navečer rekao kako se razgovor nije puno razlikovao od predhodnih. "Carla del Ponte traži ispunjenje i međunarodnog i našeg prava, jer i po našem zakonu svi se optuženi moraju naći u Haagu"- rekao je za B 92 srbijanski predsjednik dodajući da "bez toga nema ni nastavka pregovora o stabilizaciji, nema ni koraka naprijed ka EU".
"Situacija je više nego jasna. Nisam optimističan oko izvješća, ali je moj posao raditi najbolje za zemlju i da izvješće bude dobro", rekao je Tadić za B 92.
Glavna tužiteljica ICTY trebala bi sredinom listopada ocjenu o tome čine li srbijanske vlasti sve što mogu kako bi uhitile Mladića i druge odbjegle haške optuženike priopćiti nadležnima u Europskoj uniji, koja će nakon toga odlučiti o eventualnom nastavku pregovora sa Srbijom.