FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Putin i Bush telefonski razgovarali o Gruziji

ZAGREB, 2. listopada 2006. (Hina) - Ruski predsjednik Vladimir Putin u ponedjeljak je telefonski razgovarao s američkim predsjednikom Georgeom Bushom i uputio upozorenje glede "nemiješanja trećih zemalja" u spor s Gruzijom, koje bi mogle ohrabriti Tbilisi u njegovoj "destruktivnoj politici", priopćeno je iz Kremlja.
ZAGREB, 2. listopada 2006. (Hina) - Ruski predsjednik Vladimir Putin u ponedjeljak je telefonski razgovarao s američkim predsjednikom Georgeom Bushom i uputio upozorenje glede "nemiješanja trećih zemalja" u spor s Gruzijom, koje bi mogle ohrabriti Tbilisi u njegovoj "destruktivnoj politici", priopćeno je iz Kremlja.

U priopćenju se ističe kako je Putin ocijenio "nedopustivim i opasnim po mir i stabilnost u regiji bilo kakvo djelovanje trećih zemalja koje bi gruzijsko vodstvo moglo protumačiti kao ohrabrenje za svoju destruktivnu politiku".

Telefonski razgovor, tijekom kojeg su dvojica predsjednika "razgovarala o stanju u Gruziji i Iranu", dogodio se na poticaj Washingtona, rekao je Putinov glasnogovornik Aleksej Gromov.

Napetosti između Tbilisija i Moskve porasle se 27. rujna kada su gruzijske vlasti uhitile ruske vojne časnike i optužile ih za špijunažu. Ruska strana je uhićenje i podizanje optužnice protiv svojih vojnika nazvala provokacijom.

Putin je u nedjelju uputio oštre riječi Tbilisiju, ustvrdivši kako gruzijsko vodstvo vodi anti-rusku politiku i da "misli kako se pod zaštitom svojih stranih sponzora može osjećati lagodno i sigurno".

Iako nije nikog imenovao, očito je mislio na SAD, koje podržavaju prozapadnu politiku koju gruzijski predsjednik Mihail Saakašvili vodi otkad je došao na vlast 2003. u "revoluciji ruža" i NATO savez, koji je donio odluku o početku "intenzivnog dijaloga" s Tbilisijem.

Putin je optužio Gruziju za "državni terorizam s otmicom" i usporedio njezine poteze protiv ruskih časnika s akcijama Staljinovog zloglasnog šefa tajne policije Lavrentija Berije. I Berija i Josif Staljin bili su Gruzijci.

Putinove je izjave gruzijsko ministarstvo vanjskih poslova interpretiralo kao prijetnju primjenom vojne sile, ali je Saakašvili rekao zapadnim novinarima u nedjelju navečer da ne misli da je Rusija "toliko iracionalna da će primijeniti vojnu silu". Isto tako je odbacio mogućnost da će Moskva nametnuti Tbilisiju ekonomske sankcije. Rusija opskrbljuje Gruziju plinom i kontrolira njezinu energetsku mrežu.

Ova su uhićenja izazvala dosad najozbiljniju krizu u odnosima između Gruzije i Rusije. Rusija je povukla svog veleposlanika i desetke djelatnika veleposlanstva iz Tbilisija i prestala je izdavati vize Gruzijcima.

Gruzijske vlasti predale su u ponedjeljak uhićene ruske časnike Organizaciji za europsku sigurnost i suradnju (OESS), pri čemu su ih u izravnom TV prijenosu gruzijski tužitelji ponovno optužili za špijunažu i zabranili im ulazak u zemlju.

Unatoč tome, rusko ministarstvo prometa donijelo je u ponedjeljak odluku o prekidu zračnih, željezničkih, kopnenih i morskih veza s Gruzijom, a ministarstvo komunikacija prekinulo je i poštanske veze s Gruzijom.

Visoki predstavnik EU za vanjsku politiku Javier Solana izrazio je nadu u obnovu "normalnih odnosa" između Rusije i Gruzije nakon oslobađanja uhićenih ruskih časnika.

"Nadam se da se sad mogu ponovno uspostaviti normalni odnosi između Rusije i Gruzije", rekao je Solana u priopćenju iz Bruxellesa, pozdravljajući "odluku gruzijskih vlasti da oslobodi četvoricu časnika i odobri njihovo prebacivanje u Rusiju".

"Europska unija spremna je olakšati kontakte između dviju strana i podržati nove mjere za izgradnju povjerenja", dodao je.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙