"Nakon susreta predsjednika Gruziji s predsjedavajućim OESS-a Karelom De Guchtom u gruzijskom državnom odvjetništvu održat će se ceremonija predaje četvorice ruskih časnika šefu OESS-a", priopćio je ured gruzijskog predsjednika.
Ovaj potez je uslijedio nakon zaoštravanja napetosti između Tbilisija i Moskve 27. rujna kada su gruzijske vlasti uhitile ruske vojne časnike i optužile ih za špijunažu. Ruska strana je uhićenje i podizanje optužnice protiv svojih vojnika nazvala provokacijom.
Ruski predsjednik Vladimir Putin u nedjelju je oštro verbalno napao gruzijskog predsjednika Mihaila Sakašvilija. On je optužio Gruziju za "državni terorizam s otmicom" i usporedio njezine poteze protiv ruskih časnika s akcijama Staljinovog zloglasnog šefa tajne policije Lavrentija Berije. I Berija i Josif Staljin bili su Gruzijci.
Putinove je izjave gruzijsko ministarstvo vanjskih poslova interpretiralo kao prijetnju primjenom vojne sile, ali je Saakašvili rekao zapadnim novinarima u nedjelju navečer da ne misli da je Rusija "toliko iracionalna da će primijeniti vojnu silu". Isto tako je odbacio mogućnost da će Moskva nametnuti Tbilisiju ekonomske sankcije. Rusija opskrbljuje Gruziju plinom i kontrolira njezinu energetsku mrežu.
Ova su uhićenja izazvala dosad najozbiljniju krizu u odnosima između Gruzije i Rusije. Rusija je povukla svog veleposlanika i desetke djelatnika veleposlanstva iz Tbilisija i prestala je izdavati vize Gruzijcima.
Desetak djece ruskih vojnih časnika u Tbilisiju otišlo je u ponedjeljak u školu posebno čuvanim autobusom nakon što je zapovjednik ruskih snaga u Gruziji general Andrej Popov rekao da je donesena odluka o posebnom autobusu i pratnji za djecu "nakon pogoršanja situacije u Gruziji u odnosu prema ruskim vojnicima i njihovim obiteljima".