"Apsolutno je jasno da oni pokušavaju isprovocirati Rusiju", rekao je Putin oglasivši se prvi put u javnosti nakon izbijanja spora prošle srijede kada je Gruzija uhitila četvoricu ruskih časnika i optužila ih za špijunažu.
Putin je kazao, a prenijela je ruska televizija, da gruzijsko vodstvo vodi anti-rusku politiku i da "misli kako se pod zaštitom svojih stranih sponzora može osjećati lagodno i sigurno".
Iako nije imenom naveo predsjednika Mihaila Saakašvilija, očito je mislio na prozapadnu politiku koju gruzijski predsjednik vodi otkad je došao na vlast 2003. u "revoluciji ruža".
Putin je također izjavio da se gruzijsko vodstvo ponaša prema ruskim vojnicima kao Lavrentij Pavlovič Berija, šef tajne policije sovjetskog diktatora Josifa Staljina.
Putin je uhićenje ruskih časnika i podizanje optužnice protiv njih za špijunažu, Putin nazvao "znakom političkog nasljeđa Lavrentija Pavloviča Berije". Berija, koji je bio Gruzijac kao i Staljin, bio je na čelu NKVD-a koja je provodila velike progone i čistke sovjetskih građana.
Zapovjednik ruskih vojnih snaga u Gruziji izjavio je u nedjelju da su njegovi vojnici u stanju visoke pripravnosti i da im je naređeno da pucaju i ubiju u slučaju opasnosti.
General Andrej Popov rekao je da prema ruskom zakonu vojska može primijeniti silu kako bi obranila svoje baze izvan zemlje od agresije.
"Spremni smo osujetiti svaku provokaciju i štitit ćemo naše građane i vojne baze svim mogućim sredstvima".
On je ponovio u nedjelju kako bi planirano povlačenje vojnika iz dvije ruske baze preostale u Gruziji nakon propasti Sovjetskog Saveza moglo biti pogođeno šijunskim skandalom.
Gruzijski ministar vanjskih poslova Gela Bezuašvili u nedjelju je rekao kako Gruzija očekuje da će Rusija ispoštovati sporazum o povlačenju. On je optužio Moskvu da nastoji kazniti Gruziju zbog njezina neovisnog puta.
Bezuašvili je ponovio kako Gruzija želi da Rusija okonča svoj angažman u otcijepljenim pokrajinama Abhazija i Južna Osetija.