Riječ je o trećemu posjetu predstavnika KADZ-a našoj vodećoj kulturnoj i znanstvenoj ustanovi što je za akademika Moguša potvrda sustavne i kvalitetne suradnje dviju akademija.
U izaslanstvu KADZ-a bili su zamjenik glavnoga tajnika Huang Haotao te članovi Li Wei, Wang Liqiang, Li Ban i Yu Yongding. Primanju, koje je bilo zatvoreno za javnost, nazočio je i kineski veleposlanik u Hrvatskoj Wu Zhenglong.
Nakon primanja predavanje o iskustvima i planovima kineskoga gospodarstva održao je Yu Yongding, direktor Instituta za svjetsku ekonomiju i politiku KADZ-a.
Predstavljajući predavača, akademik Vladimir Stipetić istaknuo je da je profesor Yu Yongding jedan od najuglednijih kineskih znanstvenika u području društvenih znanosti i znanstvenik svjetskoga formata koji je doktorat stekao na Oxfordu.
Kinesko gospodarstvo u posljednjih više od 25 godina bilježi najveći gospodarski rast u svijetu i danas je četvrto najjače gospodarstvo u svijetu, podsjetio je Yu Yongding.
U tome razdoblju zabilježen je i velik porast ulaganja u gospodarstvo što se, jednim dijelom, može zahvaliti i velikom porastu štednje, što je, dodao, za Kineze tradicionalna vrlina, isto kao i obrazovanje kojemu posvećuju veliku pozornost.
Ipak i kinesko gospodarstvo, kako je istaknuo, suočava se s nizom poteškoća, među kojima su i nezaposlenost, starenje kineskoga pučanstva, nagla urbanizacija, velike nejednakosti u standardu gradskoga i seoskoga stanovništva te zagađenje okoliša.
Kad je pak riječ o niskom standardu seoskoga stanovništva, profesor Yu Yongding, rekao je da kineska vlada pokušava ublažiti taj problem kampanjama kao što su pokret novih sela i seoskoga stanovništva koje su u tijeku.
Kineskom znanstveniku bilo je upućeno više pitanja, a jedno se odnosilo i na njegovo viđenje hrvatskoga gospodarstva. Savjetovao je hrvatskim gospodarstvenicima da ozbiljno postave svoje prioritete i da interes hrvatskoga gospodarstva odlučno brane na međunarodnoj sceni, ne podliježući ničijim pritiscima i tuđim prioritetima.
Tijekom ovoga, trećega posjeta Hrvatskoj, kineski će akademici boraviti od 3. do 5. listopada u Dubrovniku gdje će posjetiti Zavod za povijesne znanosti HAZU, a razgledat će i Arboretum Trsteno te Zbirku Baltazara Bogišića u Cavtatu.
KADZ je osnovan u svibnju 1977. i danas je najveća akademska ustanova u Kini na područjima filozofije i društvenih znanosti te nacionalno središte za obuhvatne studije u tim područjima.
Sporazum o znanstvenoj suradnji između HAZU-A i KADZ-A potpisan je u listopadu 2004.
(Hina) xipet ymc