Na početku sjednice, prije rasprave koja po Poslovniku o radu Skupštine može potrajati pet sati, zastupnicima su se obratili predsjednik Srbije Boris Tadić i premijer Srbije Vojislav Koštunica.
Predsjednik Tadić je kazao da je prijedlog novog Ustava rezultat kompromisa i visokog konsenzusa parlamentarnih stranaka, u koji su ugrađeni europski principi, dok je premijer Koštunica kazao da usvajanjem tog teksta Srbija postaje "pravno uređena država", te da se njime "zapečaćuje istina da je Kosovo i Metohija sastavni dio Srbije".
"Ako Bog da Srbija će dobiti novi ustav", kazao je premijer Koštunica, dodajući: "Jednim glasom i jednom voljom iz ovog parlamenta pozivamo građane na referendum".
U prijedlogu novog Ustava Srbija je definirana kao "država srpskog naroda i svih građana koji u njoj žive, zasnovana na vladavini prava i socijalnoj pravdi, načelima građanske demokracije, ljudskim i manjinskim pravima i slobodama i pripadnosti europskim principima i vrijednostima". U preambuli se navodi da "građani Srbije donose ustav polazeći od državne tradicije srpskog naroda i ravnopravnosti svih građana i etničkih zajednica i polazeći od toga da je Kosovo i Metohija sastavni dio Srbije".
Novim ustavom ćirilica je jedino službeno pismo, himna je "Bože pravde", a ukinuto je i društveno vlasništvo.
Republika Srbija, kaže se u prijedlogu, štiti pravo nacionalnih manjina i jamči posebnu zaštitu nacionalnih manjina, radi ostvarivanja potpune ravnopravnosti i očuvanja njihovog identiteta.
Sjednici prisustvuje 230 od ukupno 260 zastupnika iz svih parlamentarnih stranaka, osim zastupnika Socijaldemokratske unije Žarka Koraća i Građanskog saveza Srbije Nataše Mićić, koji su se ranije usprotivili činjenici da je tekst novog Ustava usuglašen u petak među strankama, a bez javne rasprave.
Prije početka sjednice, ispred zgrade Skupštine Srbije u središtu Beograda, okupilo se nekoliko desetaka pristaša izvanparlamentarne Liberalno-demokratske partije Čedomira Jovanovića, koji su i predsjednika Srbije dočekali zvižducima i uzvicima "Izdaja, izdaja", te parolama na kojima je pisalo "Sve po spisku".
Da bi novi Ustav Srbije bio usvojen, nakon Skupštine Srbije mora ga na referendumu potvrditi više od polovine od ukupnog broja upisanih birača u Srbiji, a datum referenduma bit će objavljen - kako je to najavio predsjednik parlamenta Predrag Marković - u nedjelju u podne.