Predsjednik vojvođanske Skupštine najavio je da će od premijera Vojislava Koštunice tražiti odgodu donošenja odluke o novom Ustavu u Skupštini Srbije, kako bi se o njemu prethodno izjasnila Skupština Vojvodine te da će ponoviti zahtjev da se novim Ustavom Vojvodini osigura zakonodavna, izvršna i djelomična sudska vlast te izvorni prihodi i vlastita imovina.
Kostreš je ovih dana već upozoravao da će, ukoliko zahtjevi Skupštine Vojvodine ne budu ugrađeni u prijedlog novog Ustava, birače pozvati na bojkot referenduma.
Za uspjeh referenduma potrebno je da na njega izađe više od polovine ukupno upisanih birača, oko 6,5 milijuna bez Kosova i oko 7,3 milijuna računajući i kosovske birače, Albance i pripadnike nacionalnih zajednica.
Bojkot je, nakon brojnih prosvjeda stručne javnosti i nevladinih organizacija zbog toga što se prijedlog novog Ustava pripremao bez javne rasprave i iza zatvorenih vrata, u petak najavio i predsjednik izvanparlamentarne Liberalno- demokratske partije Čedomir Jovanović. On je Radiju B92 izjavio da ta stranka inzistira "na ustavnim reformama i na demokratizaciji društva, ali ono što se nudi je konzerviranje postojećih odnosa", što ne zaslužuje podršku njegove stranke.
I Sabor Islamske zajednice Sandžaka u petak je osudio "ignoriranje zahtjeva Bošnjaka" u procesu donošenja novog Ustava Srbije a bošnjačke stranke su najavile zajedničku platformu o rješavanju statusa Bošnjaka u Srbiji i statusa regije Sandžak. Po službenim podacima se 135 tisuća građana Srbije izjašnjava kao Bošnjaci, a njih gotovo 16 tisuća kao Muslimani.