Preuzimanje cjelokupnog Kolektivnog ugovora uz zadržavanje osnovne djelatnosti, što su dva od devet uvjeta za kupnju, znači da bi većina od 482 trenutačno zaposlena radnika zadržala radno mjesto barem do isteka tog ugovora, smatraju sindikalisti koji su se za tu socijalnu klauzulu uspjeli izboriti u pregovorima s mjerodavnim Ministarstvom.
Tvrtka je lani ostvarila 207,5 milijuna kuna prihoda, a godinu je završila s obvezama u iznosu od 468,7 milijuna kuna. Novi vlasnik bit će obvezan podmiriti i obveze.
No, da je uistinu riječ o tvrtki koja ima budućnosti, usprkos visokoj opterećenosti, svjedoči i veliko zanimanje za kupnju 89,34 posto dioničkog kapitala, nominalne vrijednosti 121,37 milijuna kuna, po posebnim uvjetima, odnosno za jednu kunu.
Kako se neslužbeno doznaje u Hrvatskom fondu za privatizaciju za Željezaru je zainteresirano dvadesetak tvrtki iz SAD-a, Italije, Austrije, Poljske i Slovenije te Hrvatske.
Sindikalisti očekuju kako će se Željezara, koja je u posljednji trenutak izbjegla stečaj, uspješno vratiti na tržište koje je bila izgubila zbog nelojalnoga uvoza građevinskog čelika, premda je jedini domaći proizvođač te vrste čelika, i to nakon što je u osuvremenjavanje pogona uloženo 20 milijuna eura uz državna jamstva i u jeku izgradnje autocesta.
Željezari je zbog duga HEP-u bila isključena i struja, istodobno su i drugi vjerovnici počeli prijetiti otvaranjem stečaja, a pogodile su je i česte smjene uprave i nadzornog odbora.
Tek od ove godine Željezara je uspjela ugovoriti poslove s građevinskim tvrtkama na cestogradnji i ostvariti značajnije prihode, no, nedovoljne za samostalni opstanak zbog golemoga duga.
Željezara ima sigurno tržište, smatraju sindikalisti, jer punim kapacitetima na godinu može proizvesti do 200 tisuća tona građevinskog čelika i u cijelosti ga plasirati na tržište budući da Hrvatska godišnje "troši" oko 280 tisuća tona.
(Hina) xdstr yds