Željezara, koja ima 488 zaposlenih, opterećena je dugovanjima od 200 milijuna kuna, što znači da će novi vlasnik imati obvezu podmirenja duga, uz djelomični otpis državnih potraživanja, zadržavanje osnovne djelatnosti te primjeren odnos prema zaposlenima.
To je četvrti pokušaj prodaje splitske Željezare, u čije je modernizaciju država uložila 22 milijuna eura. Na prethodnom natječaju zaprimljene su tri nepotpune ponude.
U četvrtom pokušaju prodaje poštivat će se čvrste socijalne klauzule, što će biti jedan od glavnih uvjeta za preuzimanje splitske tvornice, što je dogovoreno s potpredsjednikom Vlade Damirom Polančecom, kaže predsjednik HUS-a.
"Vlada, odnosno njezin potpredsjednik Polančec, zajamčila je da radnici Željezare neće biti prepušteni proizvoljnoj ocijeni budućega vlasnika tvornice, koji ih neće moći otpustiti pod krinkom racionalizacije poslovanja", ustvrdio je Matijašević dodajući kako vjeruje da će radnici biti sigurni najmanje tri godine.
Smatra i kako će transparentni i kvalitetni privatizacijski postupak omogućiti posrnuloj tvrtki povratak na tržište, što će značiti i početak pozitivnog poslovanja i egzistencijalnu sigurnost radnicima i na duže razdoblje.
Željezara trenutačno, zbog nedostatka sirovina i visoke cijene energenata, radi samo u noćnoj smjeni.
Matijašević upozorava i da bi Vlada morala žurno ispoštovati i odluku o izdavanju drugog dijela državnih jamstava za nabavku obrtnih sredstava bez čega je nemoguće zadržati djelomično vraćeno mjesto na tržištu građevinskog željeza, dobivanjem poslova na cestogradnji, i racionalizirati proizvodnju.
(Hina) xdstr yds