Na američkom je tržištu cijena barela sirove nafte poskupjela 20 centi, na 60,67 dolara, dok je na tržištu u Londonu istodobno porasla 26 centi, na 61 dolar.
U srijedu su cijene nafte na tržištu u New Yorku nakratko dotakle razinu od 59,80 dolara, zaustavivši se kasnije na 60,46 dolara za barel. To je bila najniža cijena barela od 20. ožujka i oko 18 dolara niža od rekordnih 78,40 dolara dosegnutih u srpnju.
Posljednji pad cijena, najoštriji u proteklih 15 godina, izazvao je rast očekivanja da će se Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) odlučiti na smanjenje proizvodnje, iako su mišljenja oko razine cijene koja bi mogla izazvati takvu OPEC-ovu odluku podijeljena.
"Cijene bi trebale ostati u blizini 60 dolara za barel na američkom tržištu čak i prije smanjenja OPEC-ove proizvodnje", kaže Mike Wittner iz ulagačke banke Calyon.
Tehnički analitičari, koji proučavaju podatke o prošlim cijenama u potrazi za smjernicama njihovih budućih kretanja, ističu da bi uvjerljiviji pad ispod 60 dolara mogao cijene sirove nafte spustiti na čak 55 dolara, iako bi snažan otpor na razinama od 58-60 dolara mogao zaustaviti njihovo daljnje slabljenje.
OPEC je prošloga tjedna odlučio ostaviti postojeću razinu proizvodnje nepromijenjenom, ali je najavio mogućnost izvanrednog zasjedanja prije idućeg sastanka u prosincu, bude li ocijenio da je to potrebno.
Pad cijena nafte u srijedu je bio izazvan vijestima da su američke zalihe destilata, među kojima je i lož ulje, pred početak zimskog razdoblja u sjevernoj hemisferi porasle na najviše razine od siječnja 1999.
Pritisci su popustili i iz smjera OPEC-ovog proizvođača Irana, uslijed jenjavanja krize oko njegovog programa obogaćivanja urana. Iranski je predsjednik Mahmoud Ahmadinedžad u srijedu signalizirao spremnost na pregovore, nakon što su vodeće svjetske sile Teheranu dale rok do početka listopada za obustavu svih nuklearnih aktivnosti.