Barel sirove nafte na američkom je tržištu tako poskupio 45 centi, na 64,42 dolara. Na tržištu u Londonu barel je ojačao 41 cent, na 63,40 dolara.
"Smatram da trenutni rast cijena treba promatrati više kao reakciju nego kao išta drugo", kaže Tobin Gorey, strateg Commonwealth Bank of Australia. "Ostaje mogućnost da bi se problem s Iranom mogao opet rasplamsati, ali ja mislim da je tržište manje-više ograničilo njegov utjecaj".
Jedan je američki dužnosnik u srijedu kazao da bi Iranu trebalo odmah nametnuti sankcije zbog njegovog "agresivnog" inzistiranja na razvoju atomske bombe, no Europska se unija tome protivi, tvrdeći kako nije prekasno za pregovore.
Iranski predsjednik Mahmud Ahmadinedžad pružio je maslinovu grančicu kazavši kako je otvoren za nove uvjete te da bi sukob oko programa nuklearnog razvoja njegove zemlje mogao biti riješen pregovorima.
Tržišta su smirena i nakon nastavka punjenja tankera na nigerijskom izvoznom terminalu Brass, kratkotrajno prekinutog zbog štrajka tamošnjeg sindikata industrije nafte. Trodnevni štrajk zbog nesigurnosti u regiji oko ušća Nigera započet je u srijedu, ali se očekuje da će već u četvrtak biti opozvan nakon pregovora s vladom.
Na raspoloženje na tržištima utjecalo je i priopćenje Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) u četvrtak da gospodarske prognoze za iduću godinu izgledaju snažnije nego ikad. U svojem polugodišnjem izviješću o svjetskim gospodarskim prognozama, MMF je podigao prognoze globalnog gospodarskog rasta u 2007. na 4,9 posto, s prethodnih 4,7 posto.