Na tržištu u New Yorku barel sirove nafte poskupio je tako 11 centi, na 63,87 dolara, nakon što je u utorak pojeftinio 1,85 dolara na 63,76 dolara - najnižu razinu pri zatvaranju od 22. ožujka. Na tržištu u Londonu cijena nafte iznosila je 63,07 dolara po barelu, porastavši 8 centi.
Kasnije u srijedu očekuje se i objava podataka o američkim zalihama, još jednog bitnog čimbenika na tržištima nafte. Analitičari predviđaju da će pokazati pad komercijalno raspoloživih zaliha sirove nafte, dok bi zalihe destilata, među kojima su loživo ulje i dizel gorivo, trebale porasti.
"Nitko nije previše sklon zauzimanju novih pozicija prije objave tih podataka", ocjenjuje raspoloženje na tržištima Tetsu Emori iz tokijskog Mitsui Bussan Futures. Bilo kakve vijesti koje bi mogle ukazivati na pad cijena mogle bi tržištu dati idući poticaj - i to prema psihološki važnoj razini od 60 dolara za barel sirove nafte, kaže Emori.
Na svojem sastanku u Beču u utorak upravni odbor IAEA-e nije donio nikakvu odluku po pitanju kako pristupiti prijedlogu Irana da privremeno obustavi svoj program obogaćivanja urana. Nedavno slabljenje cijena djelomično je izazvano opreznim optimističkim uvjerenjima da je moguće postići kompromis između IAEA-e i tog drugog po veličini proizvođača Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEC).
Cijene su u utorak pale i nakon što je Međunarodna agencija za energiju (IEA) snizila očekivanja rasta globalne potražnje za naftom za ovu i iduću godinu, navodeći kao razloge gospodarsko usporavanje u Europi i dijelu Azije. Agencija je svoje prognoze za 2006. snizila za 100 tisuća barela nafte dnevno, u skladu s umanjenom prognozom Administracije za informiranje o energetici američkog ministarstva energetike.
Od kada su u srpnju dosegle rekordnu razinu od 78,40 dolara po barelu, cijene sirove nafte kontinuirano padaju uslijed pada svjetske potražnje i popuštanja prijetnji za opskrbu.