Cijena sirove nafte na američkom tržištu oslabila je tako 20 centi, na 63,60 dolara za barel. Na tržištu u Londonu barel nafte pojeftinio je 8 centi, na 63,97 dolara.
Cijene sirove nafte u ponedjeljak su porasle 47 centi, najviše u tri tjedna, nakon što je BP najavio da će proizvodnja u Thunder Horseu početi tek 2008, a ne kako je prethodno planirano sredinom 2007.
"Margina opskrbe je toliko tanka da svaka i najmanja promjena izaziva snažne potrese na tržištu. Iako su akutni geopolitički rizici jenjali, oni kronični još su prisutni", kazao je Tony Nunan, menadžer odjela za upravljanje rizicima Mitsubishi Corp. u Tokiju.
Thunder Hourse, koji bi trebao postati najveće naftno polje u Meksičkom zaljevu s proizvodnjom od 250 tisuća barela sirove nafte dnevno, prema početnom je planu trebao početi s isporukama još 2005, no štete izazvane uraganima i problemi s opremom rezultirali su opetovanim odgodama.
Vijesti o novoj odgodi su skrenule su pažnju ulagača s podataka o snažnim zalihama i obilnoj opskrbi u nadolazećem razdoblju slabije jesenske potražnje. Ulagači očekuju sutrašnju objavu tjednog podataka o zalihama goriva u SAD-u u najvećem svjetskom potrošaču, predviđajući porast zaliha naftnih destilata za 1,8 milijuna barela, na najvišu razinu od siječnja 1999.
U protekla dva mjeseca cijene nafte oslabile su nekih 16 dolara, ili gotovo 20 posto - najoštriji pad od 1991.
"Bez obzira na tržišne uvjete, kraj trećeg i početak četvrtog tromjesečja tradicionalno je razdoblje pada cijena", priopćila je investicijska banka Societe Generale.