U priopćenju za javnost navodi se kako je "Margetić, slobodni novinar iz Hrvatske, optužen za otkrivanje imena svjedoka koji su svjedočili u postupku protiv bosanskog Hrvata generala Tihomira Blaškića pred ICTY-em".
"On je to učinio objavljivanjem popisa na osobnoj internetskoj stranici od 7. srpnja do 2. kolovoza, unatoč tomu što je unaprijed jasno upozoren da je taj materijal povjerljiv i podložan sudskim nalozima koji zabranjuju objavljivanje", kaže se u priopćenju.
U optužnici stoji, kaže se dalje u priopćenju, da Margetić svojim postupcima "potkopava vjeru u sposobnost Suda da zajamči učinkovite zaštitne mjere", čime "ometa svjedoke koji su dali iskaz ili ga trebaju dati".
Najnovija optužnica tek je posljednji element u priči o Margetiću i Haškom sudu, koja traje već gotovo tri godine.
Sve je počelo još potkraj 2004., kad je Haški sud izdao nalog za prestanak objavljivanja izjava i svjedočenja zaštićenih svjedoka sa suđenja Blaškiću, koje je tijekom te godine objavljivao Margetić u "Hrvatskom slovu", čiji je tada bio urednik.
Margetić je 4. prosinca te godine u otvorenom pismu Haškom sudu poručio da ne priznaje ni taj sud ni njegov nalog "Hrvatskom slovu" da prestane objavljivati izjave zaštićenih svjedoka, iako više nije bio u tom tjedniku. Najavio je da će kao glavni urednik "Novog Hrvatskog slova", u posebnu izdanju tog lista 8. prosinca 2004., objaviti cijelo svjedočenje zaštićenog svjedoka sa zatvorene sjednice. Zaštićeni svjedok bio je današnji predsjednik države Stjepan Mesić.
Potkraj travnja 2005. ICTY je objavio optužnice protiv bivšeg načelnika hrvatske vojnoobavještajne službe Markice Rebića, te novinara Ivice Marijačića, Margetića i Stjepana Šešelja za nepoštivanje suda zbog objave identiteta zaštićenih svjedoka sa suđenja Blaškiću. Za razliku od ostalih, Margetić je optužen po dvije točke za nepoštivanje suda zbog objave prijepornog dokumenta unatoč nalogu ICTY-a.
Potkraj siječnja ove godine ICTY je ukinuo sve zaštitne mjere prema zaštićenom svjedoku Stjepanu Mesiću, ustvrdivši kako više nema razloga za njihovo zadržavanje te kako bi one nepotrebno opteretile stranke u postupku.
Glavna haška tužiteljica Carla del Ponte u lipnju je odustala od kaznenog progona protiv hrvatskih novinara, među kojima i Margetića, objasnivši to potrebom za "sužavanjem broja optužnica i povećanjem učinkovitosti suda".
No već 2. kolovoza na zagrebački Županijski sud stigao je novi nalog Haškog suda protiv Margetića, koji ga nije htio primiti, ali je ipak rekao kako pretpostavlja da je riječ o zahtjevu Haškog suda za "provedbom zaštitnih mjera" protiv njega zato što je na svom internetskom portalu tri tjedna prije toga objavio popis svih zaštićenih haških svjedoka sa suđenja Blaškiću. Ustvrdio je da je popis svjedoka dobio od pomoćnika glavne haške tužiteljice te da je popis "deklasificiran".
Pošto je odbio primiti nalog, Margetića je na nalog zagrebačkog Županijskog suda 4. kolovoza policija uhitila u Slavonskom Brodu i prevezla u zatvor u zagrebačkom Remetincu. Nakon saslušanja određen mu je dvomjesečni pritvor, a o njegovu izručenju Haškom sudu naknadno je trebalo odlučiti vijeće trojice sudaca Županijskog suda.
Ipak, 6. rujna sud je ukinuo pritvor i Margetić je pušten iz zatvorske bolnice, u koju je u međuvremenu bio premješten jer mu se pogoršalo zdravstveno stanje, budući da je od prvog dana u pritvoru štrajkao glađu, zbog čega je za 32 dana smršavio više od 20 kilograma.
Samo pet dana poslije stigla je nova optužnica iz Den Haaga.