FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Biskup Pozaić, predstavnik CWA Lončarić i akademik Pečarić posjetili u zatvorskoj bolnici D. Margetića

ZAGREB, 5. rujna 2006. (Hina) - Novinara Domagoja Margetića, koji je u pritvoru te već 32 dana štrajka glađu, poslijepodne su u Zatvorskoj bolnici u Šimunskoj ulici u Zagrebu posjetili pomoćni biskup zagrebački mons. Valentin Pozaić, akademik Josip Pečarić i savjetnik Hrvatske svjetske organizacije (Croatian worldwide association - CWA) Joško Lončarić.
ZAGREB, 5. rujna 2006. (Hina) - Novinara Domagoja Margetića, koji je u pritvoru te već 32 dana štrajka glađu, poslijepodne su u Zatvorskoj bolnici u Šimunskoj ulici u Zagrebu posjetili pomoćni biskup zagrebački mons. Valentin Pozaić, akademik Josip Pečarić i savjetnik Hrvatske svjetske organizacije (Croatian worldwide association - CWA) Joško Lončarić.

Novinar Margetić je u pritvoru od 4. kolovoza, nakon što je na Zagrebačkom Županijskom sudu odbio primiti nalog Haaškog suda, kojim mu se, navodno, zabranjuje javna objava popisa zaštićenih svjedoka s haškog suđenja generalu Tihomiru Blaškiću.

U zajedničkoj Izjavi za javnost, dostavljenoj Hini, biskup Pozaić, akademik Pečarić te savjetnik CWA Lončarić ističu kako su "iz humanitarnih poticaja i suosjećaja sa čovjekom u nevolji, posjetili Domagoja Margetića u zatvorskoj bolnici, gdje se nalazi u produženom pritvoru bez optužbe i presude, protestirajući protiv te nepravde štrajkom glađu koji traje već 32 dana".

Ocjenjuju kako je "zabrinjavajuće koliko je u javnosti nepoznat slučaj novinara lišena slobode, koji je samo obavljao svoju profesionalnu dužnost istraživačkoga novinara", te kako je "zastrašujuća sveopća šutnja kolega novinara".

Biskup Pozaić, Pečarić i Lončarić navode i kako "ne postoje procesni razlozi za zadržavanje Domagoja Margetića u zatvoru, jer je pritvor određen zbog navodnog neprihvaćanja naloga Haaškog suda", te kako je "poznato da Margetić prihvaća taj nalog".

Prema izvorima CWA novinar Margetić je 9. kolovoza podnio žalbu Haaškom sudu te zatražio da ga se pusti iz pritvora jer prihvaća nalog suda.

"Da bi apsurd bio potpun, ne postoje ni materijalni razlozi za eventualni sudski postupak, jer navodno zaštićeni popis svjedoka koji je objavio Margetić, već je prije objavio sam Haaški sud svojom odlukom", ističu u zajedničkoj Izjavi biskup Pozaić, akademik Pečarić i savjetnik CWA Lončarić.

Također prema izvorima CWA, Haaški sud je 11. srpnja, tijekom suđenja optuženom hrvatskom novinaru Josipu Joviću, donio odluku kojom se objavljuje popis zaštićenih svjedoka iz sudskog postupka Blaškiću, a Margetić je 23. srpnja objavio na svojoj web stranici popis svjedoka iz sudskog postupka. Haaški je sud tek 22. kolovoza ponovno donio donio odluku kojom se popis zaštićenih svjedoka proglašava tajnim, navodi CWA.

U zajedničkoj Izjavi na kraju se navodi da je tijekom posjeta pritvoreniku, čije je zdravlje životno ugroženo, biskup Valentin Pozaić "u duhu biblijske poruke: 'Život biraj!', razgovarao s Domagojem Margetićem o vrednoti života, koji je u njegovim rukama, ali je" - kako se naglašava u Izjavi - "i u rukama drugih suodgovornih za sadašnje žalosno i opasno stanje u kojem se (Margetić) nalazi".

Odvjetnik pritvorenog novinara, Veljko Miljević, izjavio je pak za sutrašnji "Večernji list" kako više ne postoje nikakvi pravni razlozi za zadržavanje Margetića u pritvoru, pogotovu nakon što "postoji velika sumnja da uopće nema kažnjivog djela".

"Večernji list" piše kako su novinaru Domagoju Margetiću od štrajka glađu ugroženi vitalni organi te da je o njegovu zdravstvenu stanju obaviještena državna tajnica Snježana Bagić, Nuncijatura u Republici Hrvatskoj te haaško Tužiteljstvo.

Puštanje iz pritvora novinara Domagoja Margetića zatražilo je, 28. kolovoza, od nadležnih institucija, Hrvatsko kulturno vijeće, ističući kako je "dugotrajni pritvor u kojemu je hrvatski novinar štrajkao glađu, narušio njegovo zdravlje" te da bi "oslobađanje bilo čin ljudskosti".

Predsjednik Hrvatskog kulturnog vijeća, Hrvoje Hitrec, ujedno je "izrazio zgroženost nad ravnodušnošću medija i udruga za zaštitu ljudskih prava" u vezi s tim slučajem.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙