TOKIO - Japanci žele trajnije kuće, tako da ne moraju graditi svoj dom svakih 30 godina, piše japanski dnevnik Yomiuri Shimbun u svom izdanju na engleskom jeziku. Vlada bi mogla ponuditi poreske olakšice onima koji žele graditi trajnije nastambe kako bi se produžio prosječan "životni vijek" kuća. Japanci nisu toliko vezani za svoje domove jer je njihova domovina izložena čestim potresima. Umjesto da dograđuju svoje domove s povećavanjem obitelji, svakih tridesetak godina kuća se potpuno sruši i gradi nova. "Kuće mogu postati trajnije ne samo konstrukcijskim rješenjima koja čine građevinu jačom, već i rasporedom prostorija koji će se moći prilagoditi brojnosti i životnoj dobi ukućana", piše Yomiuri Shimbun.
HONG KONG - Hongkoški socijalni radnici uspjeli su identificirati ženu koju je snimio slučajni prolaznik dok je šetala svoje dvoje djece vezanu lancima po ulicama Hong Konga. Snimka napravljena mobilnim telefonom prošli tjedan prikazivala je djecu, oboje mlađe od pet godina, vezanu i pričvršćenu za majčinu ruku lancima. Taj je dokaz predao socijalnoj službi zabrinuti prolaznik te je iskorištena za otkrivanje ženinog identiteta. Socijalni radnici su izjavili da su djecu pregledali liječnici i da nisu na njima pronađeni tragovi ozljeda te da se sada pokušava pronaći način da se pomogne obitelji za koju se vjeruje da je stigla nedavno iz Kine.
HEIDELBERG - Njemačko sveučilište vratilo je u ponedjeljak Grčkoj dio Partenona, hrama u središtu Atene, 130 godina pošto ga je sa sobom odnio sakupljač umjetnina. Komad kamena s isklesanim reljefom, veličine 8 puta 11 centimetara, dio je sjevernog friza Partenona i pripada ploči koje se ostatci čuvaju u atenskom Muzeju akropole. Grčki ministar kulture Giorgos Voulgarakis otputovao je u Heidelberg kako bi donio dio. Ne zna se kako se fragment, na kojemu je prikazana noga sa sandalom i rub odjeće, našao u Njemačkoj, ali je vjerojatno donesen kao suvenir. Prvi put se u inventaru sveučilišta pojavio 1871. Partenon je podignut između 447 i 432 godine prije Krista.