WASHINGTON
Teroristički napadi, koje je u četvrtak spriječila britanska policija, trebali su dići u zrak deset zrakoplova na transatlanskim letovina, a teroristi su u iduća dva dana planirali izvesti probu napada, objavili su američki obavještajci.
Pravi napadi trebali su se dogoditi u roku nekoliko dana.
Dužnosnici kažu da su teroristi namjeravali uporabiti eksploziv na bazi peroksida koji bi se mogao aktivirati blicem fotoaparata ili nekom drugom elektroničkom napravom.
"Bio je to dobro poznat plan koji nosi oznake al-Qaede", rekao je američki ministar domovinske sigurnosti Michael Chertoff.
LONDON/WASHINGTON/ISLAMABAD
Britanska policija objavila je u četvrtak navečer da je uhitila 24 osobe povezane s planom napada na putničke zrakoplove.
Policija je ranije objavila da je u noćnoj raciji uhitila 21 osobu.
Jedan policijski dužnosnik je dao naslutiti da je riječ o britanskim državljanima. Francuski dužnosnik blizak britanskim vlastima rekao je da su uhićeni podrijetlom iz Pakistana, prenosi agencija AP.
Glasnogovornik pakistanskog ministarstva vanjskih poslova objavio je da su obavještajci te zemlje pomogli britanskim vlastima u otkrivanju terorističke urote.
UJEDINJENI NARODI
Američki veleposlanik pri UN-u John Bolton izjavio je u četvrtak kako je u petak moguće glasovanje o rezoluciji UN-a kojoj je cilj okončati mjesec dana dug sukob između Izraela i gerilaca Hezbollaha.
"Približili smo se Francuskoj u nekim spornim točkama", dodao je Bolton.
Agencija Reuters objavila je, pozivajući se na libanonski izvor, da se u najnovijem nacrtu rezolucije poziva na "progresivno" povlačenje Izraela iz Libanona.
"Napredak se sastoji u tome što je u nacrt uvršten zahtjev za progresivnim povlačenjem Izraela s libanonskog teritorija koji bi trebao teći usporedno s razmještanjem libanonske vojske, uz potporu pojačanih UN-ovih mirovnih snaga", pojasnio je libanonski izvor.
Nakon 30 dana donijela bi se obuhvatnija rezolucija koja bi proglasila prekid vatre i ponudila rješenja za pitanje farmi Shebaa, puštanje izraelskih vojnika, libanonskih zatvorenika i razoružanje Hezbolaha, prenosi Reuters.
ZAGREB
Hrvatska je zabrinuta zbog sukoba na Bliskom istoku, posebice civilnih žrtava, i drži kako bi međunarodna zajednica trebala osigurati prekid vatre između Izraela i gerilaca Hezbollaha u Libanonu, rekla je hrvatska ministrica vanjskih poslova i europskih integracija Kolinda Grabar-Kitarović u razgovoru za Jutarnji list od petka.
Grabar-Kitarović je istaknula kako je osim kratkoročnog zaustavljanja najnovijeg sukoba Izraela i Hezbollaha potrebno i dugoročno rješavanje izraelsko-palestinskog sukoba kao najvažnijeg izvora nestabilnosti na Bliskom istoku.
Ona je kazala kako trajno rješenje podrazumijeva "osiguranje prava Države Izrael na mir i sigurnost te prava Palestinaca na stabilnu vlastitu državu".
Na pitanje hoće li premijer Ivo Sanader na jesen službeno posjetiti Sjedinjene Države Grabar-Kitarović je odgovorila da "s obje strane postoji iskazan interes i namjera da se taj posjet ostvari".
"O datumima ne mogu još govoriti jer se oni usuglašavaju s obzirom na obveze i aktivnosti predsjednika (Georga W.) Busha i premijera Sanadera", rekla je ona.
UJEDINJENI NARODI
Ujedinjeni narodi produžili su u četvrtak svoju misiju u Iraku za još godinu dana nakon što je Bagdad objavio kako mu je još uvijek potrebna pomoć u obnovi zemlje i uspostavi sigurnosti.
U rezoluciji, koju je jednoglasno prihvatilo svih 15 članica Vijeća sigurnosti, ističe se da bi Svjetska organizacija trebala imati "vodeću ulogu" u jačanju institucija te poticanju nacionalnog dijaloga i jedinstva.
Postojeći mandati misije UN-a u Iraku istječe u petak.
BEOGRAD
Srbijansko javno tužiteljstvo je ocijenilo kako ne postoje razlozi za podnošenje prijedloga za zabranu rada Srpske radikalne stranke (SRS), navodi se u četvrtak u priopćenju stranke G17 Plus koja je pokrenula postupak za zabranu SRS-a zbog raspirivanja nacionalne, rasne i vjerske mržnje ili netrpeljivosti.
Povodom te odluke, što ju je potpisao zamjenik srbijanskog javnog tužitelja Milorad Cvijović, G17 Plus u svom priopćenju "podsjeća da je Ustavom i zakonom zabranjeno raspirivanje i potsticanje nacionalne, rasne i vjerske mržnje ili netrpeljivosti i postavlja pitanje šta se pod tim podrazumjeva ako to nisu javni nastupi predstavnika SRS-a tijekom proteklih 15 godina".
Stranka G17 Plus predložila je potkraj lipnja okružnom javnom tužitelju u Beogradu da se pokrene postupak zabrane SRS zbog govora mržnje, nakon što je u srbijanskom parlamentu zastupnik radikala Zoran
Krasić jedinu Hrvaticu u srbijanskoj vladi Ivanu Dulić Marković i njezinu obitelj nazvao ustašama.
KIJEV
Ukrajina neće zatražiti primanje u NATO na idućem summitu Sjeveroatlanskog saveza u studenom, no nastavit će razvijati odnose sa Savezom na temelju sporazuma o suradnji, izjavio je u četvrtak ukrajinski premijer Viktor Janukovič.
Ta odluka, koja je prema njegovim riječima usuglašena s novom parlamentarnom većinom, nije iznenađenje.
NATO i Washington jasno su dali do znanja da Ukrajina nije spremna primiti akcijski plan za članstvo na summitu Saveza u Rigi.