"Riječ je o predmetu koji je zaprimljen u siječnju ove godine i za sada on neće biti na dnevnom redu jer je Sud u prioritete stavio rješavanje zaostalih predmeta zaprimljenih do 2005., a takvih je 4800", kazao je Hini Klarić, no istaknuo je kako će "osobno učiniti sve da se predmet riješi do idućih upisa".
Prema članku 53. Zakona o pravima hrvatskih branitelja pravo na izravni upis u srednje škole i visoka učilišta pod uvjetom da prijeđu bodovni, odnosno razredbeni prag imaju djeca poginulih, zatočenih i nestalih branitelja iz Domovinskog rata te djeca ratnih vojnih invalida i dragovoljaca.
Ustavnost te zakonske odredbe krajem prošle godine osporio je Nezavisni sindikat znanosti i visokog obrazovanja koji od Ustavnog suda traži ukidanje odredbe. Sindikat, naime, smatra da je ona u suprotnosti s ustavnom odredbom kojom je propisano da je svakomu dostupno, pod jednakim uvjetima, srednjoškolsko i visokoškolsko obrazovanje u skladu s njegovim sposobnostima.
Ministar znanosti, obrazovanja i športa Dragan Primorac izjavio je danas da glede upisa djece hrvatskih branitelja na sveučilištima treba pričekati odluku Ustavnoga suda. Kazao je i da se najbolji studenti se ne trebaju bojati da će ostati neupisani.
Prošlog tjedna pojavila se, pak, inicijativa "Jednaki smo" kojom studenti zagrebačkog Filozofskog fakulteta od najviših državnih dužnosnika traže javno očitovanje o povlaštenim upisima na fakultete i u srednje škole. Smatraju da je povlašteni upis u suprotnosti s Ustavom RH i Općom deklaracijom o ljudskim pravima UN-a te da je riječ o diskriminirajućoj i nepravednoj zakonskoj odredbi.
Prema pisanju dnevnog tiska, lani je nešto više od 3000 djece branitelja dobilo indeks, izravno se upisavši nakon prelaska praga.