"Postojao je dogovor da taj most naprave zajedno Slovenija i Hrvatska. To se izjalovilo i sada ga je Hrvatska sagradila sama , te tvrdi da on povezuje dva dijela hrvatskog teritorija. No, to je jedno veliko otvoreno pitanje", rekao je Rupel u razgovoru za komercijalnu televiziju POP-TV.
Slovenska pozicija iznesena u nedavno objavljenoj Bijeloj knjizi o slovensko-hrvatskoj granici koju je izdalo Rupelovo ministarstvo među ostalim navodi da je spomenuto područje uz Muru doduše u hrvatskom katastru, ali da su ga da osamostaljenja Slovenije 1991. kontrolirali slovenski državni organi.
Rupel je u razgovoru za POP-TV na pitanje hoće li u Sloveniji pred uključivanje Hrvatske u EU biti o tome održan referendum rekao da se on nada da neće i da bi za to bilo potrebno prikupiti 40.000 potpisa.
Mi podržavamo ulazak Hrvatske u EU jer bi tako Hrvatska postala slična europskim državama i primjenjivala bi europske standarde nakon čega bi se lakše s njom sporazumijevali, rekao je Rupel za POP-TV.
Hrvatsko MVPEI danas u svojoj noti podsjeća da je most kod Svetog Martina na Muri izgrađen između dviju obala rijeke Mure koje u tom području nesporno pripadaju državnom području Republike Hrvatske, pri čemu su radovi na izgradnji izvedeni sukladno prethodno postignutim svim potrebnim dogovorima sa službenim tijelima Slovenije, u sklopu provedbe Sporazuma o pograničnom prometu i suradnji.
"Smatramo potrebnim podsjetiti da je i Vlada Republike Slovenije, svojom Uredbom od 3. ožujka 2005. godine, potvrdila da je zajednički granični prijelaz za pogranični promet Sveti Martin na Muri - Hotiza izgradila Republika Hrvatska na svojem državnom području te da će ga upotrebljavati nadležna tijela obiju država, što ona i čine od 7. ožujka 2005. godine", kaže se u priopćenju, uz napomenu kako MVPEI ne može prihvatiti pokušaje politizacije pitanja vezanih uz odnose oko granice.