Kako se navodi u priopćenju, Rupel je Rehna pismom želio načelno upozoriti na pitanje koje se tiče uključivanja Hrvatske u EU i zaključaka koje je s tim u vezi sredinom mjeseca donijelo Europsko vijeće.
"Kao što smo već iznijeli u više izjava, Slovenija podržava uključivanje Hrvatske u EU, a pri tom zajedno s drugim članicama i direktivama Europskog vijeća očekujemo da Hrvatska pokaže pažnju prema susjednim državama te da zajedno s njima skrbi za dobrosusjedske odnose", navodi u svom pismu Rupel, podsjećajući da je stajalište o obvezi Hrvatske da poštuje standarde EU uključujući i dobrosusjedske odnose uključeno i u zaključke Europskog vijeća.
Osvrćući se na stajalište u vezi s pitanjem međudržavne granice s Hrvatskom koje je Rehn iznio prilikom posjeta Ljubljani početkom godine kad je ocijenio da je to bilateralno pitanje Slovenije i Hrvatske, a ne pitanje u okviru kompetencija Europske unije, Rupel je napomenuo da je Slovenija spremna na bilateralno rješavanje pitanja koje je, kako je ocijenio, "relativno neznatno", ali da je u Hrvatskoj sve češće stajalište da je jedini izlaz arbitraža, odnosno posredovanje pravosudne institucije.
Hrvatska strana "zadnjih tjedana" sve češće ponavlja stajalište da je to pitanje potrebno riješiti arbitražom, odnosno uz pomoć pravosudne institucije, navodi u pismu Rupel koji dodaje da se takav stav može shvatiti i kao napuštanje pokušaja traženja bilateralnog rješenja.
"Slovenija nema načelnih rezervi prema arbitraži, ali smatra da prepuštanje rješavanja graničnog pitanja arbitraži ili čak sudu znači da se odustaje od bilateralnog načina (rješenja spora)", piše u pismu Rehnu Rupel.
Slovenski ministar vanjskih poslova ocijenio je u pismu da bi arbitraža ili sud u tom slučaju značilo izricanje nepovjerenja diplomaciji, a ona je, kako je naveo Rupel u pismu Rehnu, najpozvanija da se brine o rješavanju spomenutih pitanja, a posebno za njegovanje dobrosusjedskih odnosa u skladu sa zaključcima Europske unije.