Takvo je rješenje amandmanom predložila Vlada.
Osim po predstavci građana i udruga, Vijeće će moći pokrenuti postupak nadzora i ako na neki drugi način zaključi da su građanima ugrožena prava od tajnih službi.
Predstavnik Vijeća sudjelovat će u nadzoru tajnih službi kada nadzor provode Ured Vijeća za nacionalnu sigurnost ili saborski Odbor za nacionalnu sigurnost.
Sastavni dio zakona postao je i Vladin amandman po kojemu će nalog Vrhovnog suda biti nužan i kod zvučnog snimanja (prisluškivanja) na otvorenom prostoru.
Zakon propisuje da, nakon obrade službi, građani neće moći dobiti potpisani zapisnik, nego će se zapisnik i snimke razgovora čuvati u nadležnoj službi, a bit će dostupni sudskim i nadzornim tijelima.
Zakonom se zaokružuje obavještajno-sigurnosni sustav - ujedinjuje se Obavještajna i Protuobavještajna agencija u Sigurnosno-obavještajnu agenciju (SOA), a Vojnoj sigurnosno-obavještajnoj agenciji (VSOA) omogućuje se rad u inozemstvu.
Vlada i saborska većina nisu prihvatili amandmane saborske oporbe da na čelu Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost odmah bude predstavnik najjače oporbene stranke. Takvo će rješenje, naime, pričekati iduće parlamentarne izbore.
Za spomenuti zakon glasovalo je 88 zastupnika, 19 ih je bilo suzdržano, a dva protiv.
Na zahtjev Kluba HDZ-a glasovanje o zakonu o neposrednom izboru gradonačelnika, načelnika i župana, odgođeno je dok se ne raspravi i na glasovanje ne dođe zakon koji će urediti odnos između lokalnih predstavničkih tijela i izvršne vlasti.
Riječ je o izmjenama Zakona o lokalnoj i regionalnoj samoupravi koje je Vlada jučer uputila u saborsku proceduru.