Pregled važnijih događaja iz svijeta do 4,30 sati.
LJUBLJANA
Nekoliko stotina uzvanika iz političkog i javnog života u Sloveniji prisustvovalo je u srijedu navečer tradicionalnom primanju u povodu proslave predstojećeg Dana državnosti koje je priredilo veleposlanstvo Republike Hrvatske, a u vrtu veleposlanstva odsvirane su himne Republike Hrvatske i Republike Slovenije te je održan kulturno-zabavni program.
"Uz zvuke himne uvijek nas obuzima lijep osjećaj pripadnosti svom narodu i njegovu identitetu, a to je posebno izraženo kod malih naroda kao što su Slovenci i Hrvati. Zbog tog smo se osjećaja kroz stoljeća i održali", rekao je pozdravljajući goste hrvatski veleposlanik Mario Nobilo, upozorivši da hrvatska himna "Lijepa naša" govori o ljepotama hrvatskog mora, rijeka, planina i ravnica, dok slovenska himna "Zdravljica" u svom tekstu govori i o bratstvu među narodima, te dobrim odnosima među susjedima.
"Promašeno je i povijesno nezabilježeno u našim odnosima prepirati se zbog toga tko ima više tih voda i te ljepote. Na nama je da tu neizrecivu životnost Jadrana i rijeka koje dijelimo zajedno i očuvamo", rekao je Nobilo, čestitajući praznik državnosti Slovencima i Hrvatima.
BUDIMPEŠTA
Američki predsjednik George Bush doputovao je u srijedu navečer u posjet Budimpešti gdje se obilježava godišnjica antikomunističkoga ustanka 1956., a očekuju se prosvjedi kako je već postalo uobičajeno tijekom njegova posjeta Europi.
Bush je stigao sa suprugom Laurom i državnom tajnicom Condoleezzom Rice, a dočekalo ga je izaslanstvo kojemu je na čelu bio mađarski ministar vanjskih poslova Kinga Goncz.
Promatrači očekuju da će Bushev posjet Mađarskoj biti dobrodošlo olakšanje jer je na proteklom summitu EU-SAD u Beču bio izložen pitanjima o zatvoru u zaljevu Guantanamu i drugim spornim pitanjima.
Jedino eventualno sporno pitanje tijekom posjeta Mađarskoj moglo bi biti pitanje viznoga režima, jer je Mađarska 1990. ukinula vize za Amerikance, a mađarske vlade već godinama pokušavaju tu zemlju skinuti s popisa zemalja čijim državljanima treba viza za odlazak u SAD.
BILBAO
Baskijska separatistička skupina ETA upozorila je u srijedu španjolske vlasti da će buduće generacije biti spremne na borbu nastavi li se "ugnjetavanje", ali i dodala da će se nastaviti pridržavati tromjesečnog primirja.
"Nemajte sumnje, nastavi li se trenutačna situacija ugnjetavanja i kršenja prava, nove će se generacije pridružiti borbi i silom reagirati na one koji na silu održavaju ovu nepravednu situaciju", kaže se u ETA-inu priopćenju španjolskoj javnosti.
"ETA potvrđuje i svoju odluku o trajnome prekidu vatre koji je na snazi od 24. ožujka".
PETRA
Palestinski predsjednik Mahmud Abas rekao je u srijedu da neki znakovi pokazuju da bi islamistički pokret Hamas mogao priznati Izrael.
"Izrael želi da "Hamas prizna rješenje koje se temelji na dvije države prema međunarodnom mirovnom planu. Hamas to zasad odbija prihvatiti, ali bi mogli prihvatiti u roku od nekoliko dana", rekao je Abas.
Abas je u srijedu poslije podne stigao u Petru gdje bi se u četvrtak trebao sastati s izraelskim premijerom Olmertom.
Susret Abasa i Olmerta ima ponajprije simboličan karakter, s obzirom na to da je prvi otkako su na vlasti, i nijedna strana ne očekuje napredak.
WASHINGTON
Koalicijske snage u Iraku su od početka invazije na Irak tamo pronašle oko "500 komada streljiva s kemijskim agensima", stoji u izvješću američkih obavještajnih službi koje je u srijedu predstavljeno novinarima.
"Od 2003. godine koalicijske snage su pronašle oko 500 komada streljiva s otrovima poput iperita i sarina", navodi se u tom dokumentu američkih obavještajnih službi.
"Unatoč naporima da se lokalizira i uništi iračko streljivo od prije zaljevskog rata (1991. godina), procjenjuje se da u Iraku još uvijek ima kemijskog streljiva, napunjenog ili ne-napunjenog ", dodaje se u tom dokumentu.
CAMP PENDLETON
Osam američkih vojnika optuženo je u srijedu za ubojstvo iračkoga civila u travnju, rekao je glasnogovornik američke vojske na konferencije za novinare u vojnoj bazi Camp Pendleton u zapadnoj Kaliforniji.
"Na temelju istrage sedam marinaca i jedan pripadnik američke mornarice optuženi su, među ostalim, za otmicu i ubojstvo iračkoga civila u Hamdaniji", rekao je pukovnik Stewart Navarre.
Navarre je odbio odgovoriti na pitanje prijeti li optuženima smrtna kazna i rekao kako je "prerano da bi se o tome spekuliralo".