Nakon u utorak zabilježenog tečaja od 1,2558 dolara za euro, najvišeg u posljednjih mjesec dana, tečaj dolara do završetka tjedna oslabio je na 1,2639 dolara za euro. Na tjednoj razini tako se gotovo i nije mijenjao.
Zelena valuta ostala je pak na najvišoj razini u zadnjih šest tjedana u odnosu na jen, od 115,2 jena. Na tjednoj razini porasla je 1,1 posto prema jenu. Blago je oscilirala i prema švicarskom franku, te se krajem tjedna njome trgovalo po 1,2315 franaka. Britanska funta istodobno je poskupjela 0,5 posto, na 1,8497 dolara.
Nastavljeni bijeg ulagača početkom tjedna s tržišta roba, dionica i gospodarstava u razvoju zbog zabrinutosti oko globalnog rasta, povećao je privlačnost dolara kao sigurnog utočišta, kazali su analitičari. Cijena bakra pala je peti dan zaredom, a zlato pojeftinilo ispod 550 dolara za uncu, najnižu razinu u zadnje dvije i pol godine.
Valute s visokim prinosima ostale su pod pritiskom nastavljenog povlačenja s tržišta roba. Australski dolar, koji obično prati trend cijena zlata, testirao je najnižu razinu u dva mjeseca a novozelandski se dolar kretao oko najniže razine u četiri tjedana zabilježene dan ranije.
"Svjedoci smo kupovina dolara tijekom posljednjih nekoliko dana temeljem rastućih očekivanja o porastu kamatnih stopa, a zabilježili smo i nešto zatvaranja tih pozicija pred objavu podatka o potrošačkim cijenama", kazao je Adam Cole, valutni strateg u Royal Bank of Canada Capital Marketsu.
Među novim izjavama dužnosnika Feda našla se ona predsjednice podružnice središnje banke u Clevelandu Sandre Pianalto koja je kazala da je održivi rast potrošačkih cijena premašio razinu koju drži prihvatljivom. To je odaslalo poruku da će Fed nastaviti ciklus zaoštravanja kamatnih stopa bude li potrebno držati inflaciju pod kontrolom.
Predsjednik Fedove podružnice u Dallasu Richard Fisher kazao je da središnja banke osjeća bojazan oko inflacije. Riječ je o posljednjima u nizu izjava dužnosnika Feda koje jasno izražavaju nezadovoljstvo sa sadašnjom razinom inflacije, uvjeravajući ulagače da će Fed podići kamatne stope 17. uzastopni put na 5,25 posto na svom sastanku krajem lipnja.
Potkraj tjedna, međutim, dolar je gubio podršku, nakon objave podatka o padu pritoka kapitala u SAD tijekom travnja na 46,7 milijardi dolara, nakon u ožujku zabilježenih 70,4 milijardi. Ono što je posebno privuklo pozornost ulagača jest da pridošli kapital nije dovoljan za pokrivanje trgovinskog manjka SAD-a sa svijetom u tome mjesecu, koji je dosegnuo 63,4 milijarde dolara. "U vrijeme dok se globalnim neravnotežama pridaje sve veća važnost na tržištu, pad pritoka kapitala predstavljat će udarac za dolar", ustvrdio je Mitul Kotech pri Calyonu.