BRUXELLES - Čelnici Europske unije započet će u četvrtak dvodnevni summit u Bruxellesu na kojem su jedne od glavnih tema pitanje europskog ustava i daljnje proširenje. Summit će početi uobičajenim sastankom čelnika zemalja članica EU-a s predsjednikom Europskog parlamenta Josepom Borrellom. Austrijski kancelar i predsjedatelj Europskog vijeća Wolfgang Schuessel najavio je u pismu kojima poziva svoje kolege na summit da će prva tema biti europski ustav i implementacija konkretnih prijedloga. Druga važna tema tijekom prve radne sjednice u četvrtak navečer bit će proširenje. "Razgovarat ćemo pitanju asporpcijske sposobnosti Unije", navodi Schuessel u svom pismu i dodaje da će Europsko vijeće izraziti svoje gledište o Bugarskoj i Rumunjskoj, Hrvatskoj, Turskoj i zemljama zapadnog Balkana.
JERUZALEM - Izrael je poslao gotovo tisuću pušaka M-16 snagama lojalnim palestinskom predsjedniku Mahmudu Abasu i tako mu pokušava pomoći u borbi protiv Hamasa, objavile su u četvrtak izraelske novine. Izraelska odluka da dopusti slanje oružja iz Jordana donesena je u vrijeme kad traje nasilna borba za vlast između Abasova Fataha i vladajućeg Hamasa koji je nakon siječanjske pobjede na parlamentarnim izborima u ožujku sastavio novu palestinsku vladu. Dnevnik Yedioth Ahronoth nije se pozvao ni na kojega dužnosnika, a objavio je da je u srijedu dovršena isporuka 950 američkih pušaka. Izraelski premijer Ehud Olmert u utorak je izjavio da je odobrio isporuku oružja i streljiva namijenjenog jačanju Abasovih snaga sigurnosti.
VILNIUS - Predsjednik Litve Valdas Adamkus imenovao je u četvrtak socijaldemokratskog ministra financija Zigmantasa Balcytisa za mjesto premijera, upražnjeno od prošlog mjeseca nakon nastanka krize unutar vlade, objavio je predsjednički ured za odnose s javnošću. "Sukladno ustavu, predsjednik Adamkus je predložio Zigmantasa Balcytisa za mjesto premijera", stoji u priopćenju. Predsjednik je istovremeno potpisao i ukaz kojim se parlamentu nalaže da raspravi o tom imenovanju koje, da bi bilo važeće, mora dobiti potporu većine od 141 litavskog zastupnika, precizira se u priopćenju. Balcytis je pred parlamentom izjavio da će glavni cilj njegove vlade biti uvođenje eura u zemlji "što je prije moguće".
SARAJEVO - Vlada Federacije Bosne i Hercegovine ni ovog tjedna neće odlučivati o prodaji "Energopetrola" konzorciju INA-MOL iako se to očekivalo nakon pregovora o privatizaciji završenih prošle subote, prenose u četvrtak sarajevski mediji. Prema navodima "Dnevnog avaza", skidanje točke o Energopetrolu s dnevnog reda sjednice vlade zakazane za četvrtak zatražio je njen dopredsjednik Gavrilo Grahovac. On je za ovaj list kazao kako članovi vlade nisu na vrijeme dobili pisane materijale potrebne za odlučivanje o privatizaciji Energopetrola. "Oslobođenje" pak navodi kako je nakon okončanja pregovora Povjerenstva za privatizaciju Energopetrola i predstavnika INA-e i MOL-a otkriveno kako sarajevska naftna tvrtka ima dodatni dug od 7,8 milijuna konvertibilnih maraka (oko četiri milijuna eura) koji je trenutačno predmetom sudskog spora.
MOSTAR - Knjiga "Kako je srušen Stari most - činjenice", bivšeg zapovjednika HVO-a generala Slobodana Praljka, kojeg je Haški sud (ICTY) optužio za ratne zločine, predstavljena je u srijedu navečer u Mostaru. Predstavljanju knjige, u kojoj je Praljak iznio svoje viđenje okolnosti rušenja Starog mosta u Mostaru u studenome 1993., tijekom bošnjačko-hrvatskog rata u BiH, nazočili su između ostalih biskup mostarsko-duvanjski Ratko Perić, te povjesničar Josip Jurčević. Oni su ocijenili da još nije rečena cjelokupna istina o rušenju Starog mosta, te da je Praljkova knjiga dobrodošla u traženju te istine. Jurčević je pritom istaknuo da su uložena golema sredstva na krivotvorenju informacija kako bi se za rušenje Starog mosta optužilo Hrvate. "Stari most je srušen postavljenim eksplozivom koji nema hrvatsko porijeklo", ustvrdio je Jurčević.
ŠANGAJ - Iranski predsjednik Mahmud Ahmadinedžad ponudio je u četvrtak Kini željnoj nafte energetsku suradnju ne bili tako stekao prijatelje, a da ne mora spomenuti iranski nuklearni spor sa Zapadom. Ahmadinedžad u Šangaju sudjeluje na sastanku na vrhu Šangajske organizacije za suradnju (SCO), kao predstavnik jedne od četiriju zemalja promatrača, ali njegova nazočnost zasjenila je sve sastanke, u drugi plan gurnula domaćina i naljutila Sjedinjene Države. "Iran je spreman još proširiti suradnju sa zemljama SCO-a u interesu međunarodnoga mira i sigurnosti", rekao je Ahmadinedžad, a njegov je govor prenijela kineska televizija. Govor je održao nakon što su se čelnici šest članica SCO-a, Kine, Rusije, Kazahstana, Kirgistana, Tadžikistana i Uzbekistana, sastali na jednodnevnome summitu u Kini, ne bi li ojačali suradnju na području sigurnosti.