"Očekuje se da će Vijeće donijeti političku odluku o priznanju i onda ostaviti zemljama članicama da pojedinačno priznaju neovisnost Crne Gore u skladu s međunarodnim pravom i tradicijom", rekao je izvor austrijskog predsjedništva.
Vijeće bi u zaključcima trebalo ustvrditi da EU "prihvaća da je referendum o neovisnosti Crne Gore održan u skladu s odredbama Beogradskog sporazuma i odlukom Skupštine Crne Gore". U izjavi bi također trebalo stajati da će EU i njezine države članice razvijati daljnje odnose s Crnom Gorom kao neovisnom i suverenom državom. Ministri će također pozvati Beograd i Podgoricu da konstruktivno pristupe procesu razdvajanja državne zajednice.
Ministri vanjskih poslova na sastanku će se baviti i pripremama za predstojeći sastanak šefova država ili vlada EU-a 15. i 16. lipnja u Bruxellesu, te stanjem u Iraku, Iranu, na Bliskom istoku i Kubi, te pripremama za summit EU-SAD 21. lipnja u Beču.
U zaključcima o zapadnom Balkanu ministri bi trebali naglasiti da sve zemlje iz toga područja imaju europsku perspektivu u okviru Procesa stabilizacije i pridruživanja.
Na rubu ministarskog sastanka održat će se Pristupna konferencija s Hrvatskom na kojoj će biti otvoreni i vrlo vjerojatno zatvoreni pregovori za poglavlje znanost i istraživanje. Također bi se trebala održati i Pristupna konferencija s Turskom, ako se u petak na COREPER-u postigne suglasnost oko zajedničke pregovaračke pozicije EU-a.
Bez obzira na to, održat će se sastanak Vijeća za pridruživanje Turska-EU, koje se sastaje dvaput godišnje. Na tom sastanku EU bi trebala oštro upozoriti Tursku da mora ubrzati reforme i ubrzati približavanje europskim standardima u pitanjima demokracije i ljudskih prava.
Također je predviđeno potpisivanja Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju s Albanijom.