Friščić je podsjetio na konferenciji za novinare da je upravo HSS godine 2003. predložio zakonsku regulativu o zaštiti ribolovno-ekološkog pojasa. Taj je zakon prihvaćen, njegova primjena je odgođena za godinu dana, a godina dana istekla je u listopadu 2004. Od tada do danas ništa nije učinjeno na primjeni ribolovno-ekološkog pojasa, rekao je.
Friščić je rekao da je u međuvremenu Hrvatska počela pregovore s Europskom unijom, no hrvatski pregovarači uopće ne razmatraju pitanje ribolovno-ekološkog pojasa. "Ne počnemo li s primjenom, ulaskom u Europsku uniju taj dio hrvatskog prostora prepustit ćemo drugima", istaknuo je.
Predsjednik HSS-a je rekao da se u tom pojasu na dan ulovi ribe u vrijednosti od milijun eura, što znači da Hrvatska drugima prepušta više od 300 milijuna eura na godinu.
"Svjesni smo da nemamo flote za eksploataciju te ribe, ali možemo drugima dati u koncesiju taj prostor dok ne nabavimo flotu", rekao je.
Friščić je istaknuo da je upravo zbog toga HSS odlučio odlučno reagirati te će, ako se uskoro Vlada i Sabor ne očituju o toj problematici, sastaviti odbor za organizaciju referenduma. U njega će, nada se, ući i predstavnici drugih političkih stranaka kojima je stalo do zaštite nacionalnog interesa te stručnjaci za problematiku ribolovno-ekološkog pojasa, te ribari i predstavnici drugih udruga. "Ne reagira li uskoro Sabor, pokrećemo proceduru u skladu sa Zakonom o referendumu", dodao je.
Friščić je ustvrdio kako HSS jača i da je po rezultatima istraživanja, s 10,3 posto ugleda među stanovništvom, trenutačno treća stranka u Hrvatskoj.
Upitan da komentira rušenje kuća na Viru, čelnik HSS-a je rekao da netko mora odgovarati što se ta akcija provela jer, po njegovu mišljenju, vlasnici kuća u gradnju nisu ušli tek tako, nego su im određeni dužnosnici očito davali lažna obećanja. "Zato se mora utvrditi odgovornost onih koji su omogućili takvu gradnju", rekao je Friščić.