Upravo se pregovara o ribarstvu u okviru procesa pristupanju RH Europskoj uniji, a mi nemamo niti jedan dokument koji je na snazi za to područje, što onemogućava zaštitu hrvatskog gospodarstva, ali i zaštitu Jadrana kao nacionalnog interesa, rekao je Friščić.
Po statističkim podacima, od 300 milijuna eura godišnje vrijednosti izlovljene ribe hrvatski ribari izlove oko 10 posto dok ostalo otpada na strane ribare, uglavnom talijanske.
"ZERP se ne može koristiti za zaštitu interesa hrvatskih ribara, jer se taj dokument ne odnosi na zemlje članice EU", naglasio je Friščić.
HSS najavljuje da će se 1. lipnja potpisivati peticija za raspisivanje referenduma o ZERP-u ako se u Saboru ne prihvati primjena tog zakona.
Vlada je odbila mogućnost aktiviranja tog zakona uz obrazloženje da će to usporiti pregovore s EU.
"Mi želimo pregovore koji će biti teški i spori, a ne da naši pregovarači samo prihvaćaju pravne stečevine i uvjete koje nameće EU", rekao je Friščić.
Neproglašavanjem ZERP-a za zemlje članice EU nastavlja se dugogodišnja loša politika prema ribarstvu u Hrvatskoj, naglasio je na konferenciji za novinare Vladan Bojić, dopredsjednik Ceha ribara Splitsko-dalmatinske županije.
"Zadnji je trenutak da se ta politika promijeni, a uzor nam može biti malteški model, jer je Malta u pregovore također išla s proglašenim ZERP-om", rekao je Bojić.