Organizator skupa je Odjel za filozofiju Matice hrvatske (MH), a suorganizatori su Martin-Heidegger Gesellschaft iz Heideggerova rodnog mjesta Messkircha, Austrijski kulturni forum, Talijanski kulturni institut i Institut za filozofiju te Udruga za promicanje filozofije.
U ime Odjela za filozofiju Matice hrvatske skup je pozdravio Damir Barbarić, istaknuvši kako je Heideggerova filozofija u Hrvatskoj dugo poznata i temeljito istraživana. Izlaskom velikog dijela ostavštine u zadnjih dvadeset godina situacija u istraživanju mišljenja Martina Heideggera znatno je izmijenjena, pri čemu je naglasak u velikoj mjeri stavljen na njegovo kasno djelo.
Cilj je skupa, kako je napomenuo, hrvatsku stručnu javnost upoznati s najaktualnijim tendencijama u istraživanju Heideggera u Europi, te upoznati inozemne kolege s domaćim dostignućima.
Barbarić je najavio tiskanje zbornika radova sa simpozija kod njemačkog izdavača te je rekao kako se razmišlja i o hrvatskom izdanju.
Franjo Zenko je istaknuo kako u Hrvatskoj postoji duga tradicija izučavanja Heideggera i recepcija njegova djela. Ta tradicija seže od 1942., kada je hrvatski filozof fra Kruno Vladimir Pandžić objavio svoj doktorski rad o problemu istine u filozofiji Martina Heideggera, nakon čega bavljenje tim filozofom postaje intenzivno.
U radu simpozija sudjeluje i predsjednik Međunarodnog Heideggerova društva iz Freiburga Guenter Figal i predsjednik Austrijskog društva za fenomenologiju Guenther Poeltner.