Kako je navedeno, DSHV je takvu odluku donio "zbog odbijanja Republike Srbije da provede odredbe međudržavnog sporazuma s Republikom Hrvatskom koje se odnose na osiguranje zastupljenosti hrvatske manjine u predstavničkim tijelima".
Prema riječima predsjednika DSHV-a Petra Kuntića na temelju te odredbe hrvatska manjina ima pravo na zastupnički mandat u Skupštini Srbije, no Vlada Srbije smatra da nitko ne može dobiti mandat bez izbora.
Novosadski "Građanski list" ranije je objavio izjavu dužnosnika u Ministarstvu za ljudska i manjinska pitanja koji ističe da je Srbija "već ukinula cenzus od pet posto za nacionalne manjine, pa za njihove stranke ubuduće važi prirodni prag".
Predstavnici hrvatske manjine međutim ističu kako žele istu vrstu zastupljenosti kakvu imaju nacionalne manjine u Hrvatskom saboru, u kojemu Srbi imaju tri svoja zastupnika.
Generalni konzul Generalnog konzulata RH u Subotici Davor Vidiš tim povodom kaže da je sugestija Hrvatske da se ova pitanja rješavaju u sklopu Mješovitog odbora za praćenje provedbe međudržavnog sporazuma.
"U ovom trenutku nema potrebe to postavljati na međunarodnu razinu, već sačekati nastavak rada Odbora i kroz njegov rad rješavati sva sporna pitanja", naveo je Vidiš.
Kao jedina parlamentarna stranka hrvatske manjine u Srbiji DSHV svoje predstavnike ima u Skupštini Vojvodine te lokalnim parlamentima u Subotici, Somboru i Apatinu.