"Italija se suočava s novim izazovom. Treba prevladati fazu stagnacije i istodobno težiti sanaciji i razvoju", naglasio je Schioppa, najavivši ulaganje velikih napora kako bi se proračunski manjak spustio ispod gornjeg dopuštenog praga u eurozoni od tri posto BDP-a. U tom kontekstu ministar industrije Pierluigi Bersani nije isključio ni mogućnost rebalansa proračuna.
"Više nema prostora za bilančno-tehničke trikove", upozorio je pritom novi talijanski premijer Romano Prodi, koji je pred parlamentom predstavio svoj plan za talijansko gospodarstvo. Njegov je glavni cilj trenutno rasterećivanje poduzeća i prevladavanje najdulje faze stagnacije u proteklih nekoliko desetljeća.
Već sljedećih mjeseci Prodi namjerava smanjiti socijalne izdatke za pet postotnih bodova, što bi trebalo pomoći talijanskoj industriji da osigura dobru poziciju u međunarodnoj konkurenciji.
Troškovi tih mjera procijenjeni su na 10 milijardi eura a država ih namjerava namaknuti ponovnim uvođenje poreza na nasljedstvo za imućne građane, ukinutog za mandata prethodnog premijera Silvija Berlusconija.
Italija je zbog neriješenih strukturalnih slabosti izgubila na konkurentnosti te može u najboljem slučaju tek na mahove držati korak s uzletom globalnog gospodarstva, upozorio je Prodi.
Dodatni izvor prihoda za državnu blagajnu trebala bi po Prodijevoj računici biti borba protiv rada na crno i utaje poreza. Naime, po nekim procjenama trećina prihoda u Italiji ostvaruje se mimo državne blagajne.
Novi talijanski premijer odlučio je također stišati strasti u sukobu sa sindikatima pa namjerava okupiti za istim stolom sindikaliste i poslodavce kako bi poništio Berlusconijevu reformu čiji je cilj bilo fleksibilnije tržište rada. Prodi želi smanjiti poticaje za kratkoročno zapošljavanje i otvoriti više radnih mjesta za mlade.