Dvije španjolske energetske kompanije, Endesa i Gas Natural, u odvojenim projektima koji imaju potporu talijanskih vlasti, planirale su gradnju jednog terminala za tekući plin u Tršćanskom zaljevu i jednog na kopnu u neposrednoj blizini granice sa Slovenijom.
Liberalni demokrati (LDS) i Socijalni demokrati (SD) objavili su u četvrtak da su prikupili dovoljan broj zastupničkih potpisa za takvu sjednicu, koja prema poslovniku mora biti održana najkasnije za 15 dana.
"Naša je vlada reagirala sporo i mlako na postupke koji se vode u Italiji. Moguće je da se sagradi jedan ili oba terminala, a to bi pogodilo vitalne životne interese Slovenije i imalo značajne ekološke posljedice", rekao je u četvrtak na konferenciji za novinare zastupnik LDS-a Pavel Gantar.
Zastupnik Socijalnih demokrata (SD) Aurelio Juri izjavio je na istoj konferenciji za novinare da slovenska vlada smjesta reagira kako bi Italija napravila studiju o ekološkim i sigurnosnim posljedicama gradnje velikih plinskih terminala u neposrednoj blizini Slovenije.
Potpisnici zahtjeva za održavanje izvanredne sjednice o terminalima koje drže ekološko spornim zbog utjecaja koje će imati na moru i kopnu, pa i preko granice, predložili su 11 zaključaka kojima predlažu efikasnije mjere zaštite interesa Slovenije, a ukoliko Italija ne bi pristala da ponovo prouči spomenute projekte navode i mogućnost pokretanja postupka pred sudskom instancijom Europske unije.
"Sigurnosni pojas oko talijanskih terminala ulazio bi u slovenski teritorij, a jedna prosvjedna nota Rimu koja bi na to upozorila mogla je okrenuti stvari", rekao je Juri.
Oporba za nastalu situaciju posebno odgovornima drži ministra vanjskih poslova Dimitrija Rupela i ministra za okoliš i prostor Janeza Podobnika.