Traže poštivanje zakona, a žale se i na cjelodnevnu buku, prašinu i svakodnevne potrese uzrokovane eksplozijama, te nagrđivanje okoliša.
Na novinarski upit član splitskog Poglavarstva za urbanizam Branko Poljanić potvrdio je kako kamenolom ne smije raditi, jer je u lani prihvaćenu prostornom planu zapisano da se kamenolomi u Srinjinama i Šperunu zatvaraju te da se po projektu sanacije obavlja sanacija i prenamjena.
"Dakle, nema eksploatacije radi sanacije, nego samo sanacija", rekao je Poljanić.
Poručio je i kako su za zatvaranje kamenoloma mjerodavni inspekcija i Ured državne uprave koji trebaju provoditi ono što je donio grad u svojim planovima.
Mještani Srinjina su odluku o blokadi kamenoloma donijeli na nedavnu zboru građana, doznaje se od predsjednika srinjinskog Mjesnog odbora Jurice Čovića, koji je najavio da će ulaz u kamenolom biti zapriječen i idućih dana.
Ustvrdio je i kako je Konstruktoru prije nešto manje od godine dana uredbom odobrena daljnja eksploatacija kamenoloma, ali je u međuvremenu trebao dobiti lokacijsku dozvolu. Kako tu dozvolu nije moguće dobiti, jer je potkraj prošle godine na snagu stupio novi Generalni urbanistički plan (GUP) grada Splita, koji na tom području ne predviđa eksploataciju kamena, kamenolom radi protuzakonito, rekao je Čović.