Do podneva je tako zelena valuta ojačala 0,7 posto prema euru, kojim se trguje po 1,2835 dolara, nakon što je dosegnuo najvišu razinu u zadnjih godinu dana od 1,2971 dolar. Prema jenu poskupio je 0,15 posto, na 110,17 jena.
Novozelandski dolar, valuta s visokim prinosom, potonuo je 1,7 posto prema dolaru tijekom dana, a spustio se i australski dolar.
Valute zemalja u razvoju poput turske lire i južnoafričkog randa također su oštro korigirane, nastavivši tako prošlotjedni trend klizanja, budući da rastući prinosi po obveznicama razvijenih država i zabrinutost zbog inflacije potkopavaju povjerenje ulagača u imovinu koja nosi viši rizik.
"Očito smo u okruženju koje ima averziju prema velikom riziku i zbog toga se prodaju dionice te valute zemalja u razvoju. Ulagači bježe od rizika jer se boje inflacije budući da cijene roba neprestano rastu", rekao je Adarsh Sinha, valutni strateg pri Barclaysu.
Američki dolar bio je proteklih nekoliko tjedana pod pritiskom uslijed očekivanja da će američka središnja banka zaustaviti ciklus podizanja kamatnih stopa, koje su trenutno u visini 5,0 posto, te špekulacija da dolar treba oslabiti radi korekcije globalnih neravnoteža. No, analitičari sada kažu kako je umjeren rast američkih kamatnih stopa u protekle dvije godine oslabio apetit ulagača za valutama koje nose visoke prinose, ali i viši rizik.