Do podneva je tečaj dolara porastao 0,6 posto prema euru, kojim se trgovalo po 1,2705 dolara. Ojačao je i 0,7 posto u odnosu na jen, i stoji 111,33 jena. Britanska funta pojeftinila je 0,4 posto, na 1,859 dolara. Švicarski franak, pak, oslabio je 0,9 posto pa se dolarom trguje po 1,2292 franka.
Američko ministarstvo financija u srijedu je objavilo dugo očekivano izvješće o valutnim praksama, u kojem je ustvrdilo da Kina ne manipulira svojom valutom držeći je podcijenjenom te ukazalo na postupne napore Pekinga za aprecijacijom valutnog tečaja.
"To što SAD više ne optužuje Kinu za manipulaciju svojom valutom neće smanjiti američki trgovinski deficit s Kinom, i to će i nadalje biti negativno za dolar", smatra Niels Christensen, valutni strateg pri Societe Generale.
No, uzlet tečaja dolara ograničen je budući ulagači očekuju da će ciklus podizanja američkih kamatnih stopa uskoro dosegnuti svoj vrhunac, nakon što je u srijedu američka središnja banka Fed podigla ključnu kamatnu stopu za 0,25 postotnih bodova, na 5,0 posto.
"Imamo deja vu osjećaj - tečaj dolara znatnije skoči uoči korekcije. Samo nam treba neki pokazatelj pogoršanja u američkom gospodarstvu koji bi ukazivao da će Fed pauzirati s daljnjim podizanjem kamatnih stopa ili neki znak daljnjeg pogoršanja strukturalne ravnoteže", kazao je Trevor Dinmore, valutni strateg pir Deutsche Banku.
Većina najvažnijih međunarodnih valuta nije reagirala na vijest kuvajtske središnje banke da će aprecirati kuvajtski dinar za jedan posto, iako je to povećalo špekulacije oko sličnih poteza diljem te regije.
Ulagači sada očekuju podatak o američkom trgovinskom deficitu, najavljenom za petak, za koji očekuju da u ožujku naraste na 67 milijardi dolara.