MVPEI priopćuje da je krajem svibnja 2002. godine slovenskoj strani službeno predloženo sklapanje Ugovora o određivanju cestovnih graničnih prijelaza, što je Slovenija odbila notom Ministarstva vanjskih poslova od 6. prosinca 2002. godine, navodeći da je problematika cestovnih graničnih prijelaza između Republike Hrvatske i Republike Slovenije na zadovoljavajući način riješena Zapisnikom iz svibnja 1994. godine.
U spomenutom zapisniku stoji da je Plovanija u Hrvatskoj a Sečovlje u Sloveniji te da je "granični prijelaz Plovanija (Republika Hrvatska) - Sečovlje (Republika Slovenija) određen kao granični prijelaz za međunarodni cestovni promet", podsjeća MVPEI. Prema istom izvoru, slovenska vlada je to u rujnu iste godine i potvrdila donošenjem i objavljivanjem Uredbe o određivanju graničnih prijelaza za međunarodni i međudržavni cestovni i željeznički promet na granici s Republikom Hrvatskom.
"Podsjećamo na jučerašnje priopćenje MVPEI-a gdje je istaknuto kako je o graničnom prijelazu Plovanija bilo riječi u nekoliko pisama predsjednika vlada obje države u kojima se s hrvatske strane potvrđuje da se taj granični prijelaz nalazi na teritoriju Republike Hrvatske, južno od rijeke Dragonje, te da se niti u jednom od tih pisama pa tako niti u onom iz svibnja 1994. godine, na koje se poziva slovenska strana, ne navodi da je granični prijelaz Plovanija privremena prijelazna točka", ističe se u priopćenju hrvatskog ministarstva od petka.
"Da se radi o međunarodnom graničnom prijelazu, a ne o bilo kakvoj kontrolnoj točki kako sada navodi slovenska strana, i danas se potvrđuje već i uvidom na službenu web stranicu slovenske policije na kojoj se nalazi objavljeni dokument "Predstavitev slovenskih meja in mejnih prehodov" (www.policija.si/si/organiziranost/uup/meja/prehodi.html), čime slovenska policija potvrđuje da je riječ o međunarodnom graničnom prijelazu.", pojasnio je MVPEI.