Nagrada Pravednika među narodima dodjeljuje se od 1963. diljem svijeta onima koji su stavili na kocku svoje živote da bi spasili Židove u vrijeme Holokausta. Do početka ove godine to je priznanje dobilo 21.310 osoba, među kojima i 105 iz Hrvatske, kazao je izraelski veleposlanik Shmuel Meirom.
"Danas smo ovdje da biste vidjeli kako u danima Drugog svjetskog rata nisu vladali samo okrutnost i bezobzirnost. No, opasne ideje još uvijek ponegdje postoje i da bi se spriječilo da se divljaštvo ponovi moramo obrazovati mlade ljude i naučiti ih da odbace diskriminaciju po vjeri rasi i ideologiji", ustvrdio je veleposlanik.
Hrvatski predsjednik Stjepan Mesić kazao je da niti jedan zločinac ili zločin ne smiju ostati neistraženi i nekažnjeni. Holokaust je nazvao jedinstvenim zločinom koji se nikada ne smije relativizirati ili negirati.
Židovi danas, dodao je Mesić, imaju pravo na miran život u vlastitoj državi. "Može se netko s ovim ili onim aspektom izraelske politike ne slagati, ali nema toga razloga koji bi mogao opravdati zagovaranje uništenja države Izrael", kazao je predsjednik.
U ime nagrađenih zahvalila se Štefanija Podolski, koja je ponovila priču o spašavanju majke i šestero djece židovske obitelji Schnittlinger. Jednu od djevojčica ona je u travnju 1941. uspjela skloniti u Beogradu, a ostalima organizirala bijeg iz Zagreba.
Druga Pravednica Anka Crndić, umrla 1972., pomogla je supruzi i dvojici sinova koprivničkog odvjetnika Rikarda Steinera da pobjegnu u talijansku okupacijsku zonu, dok je Ljubica Lang spasila živote Feje Frank i njene majke koje su bile zatočene u ustaškom logoru u Bjelovaru.
Imena novih pravednika s drugima će se uklesati u ploče u Vrtu pravednika jeruzalemskog muzeja Holokausta Yad Vashem, ustanovljenog 1996.