FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

IEA: skupa nafta koči rast potražnje i rasterećuje OPEC

LONDON, 12. svibnja 2006. (Hina/Reuters) - Rekordno visoke cijene naftekoče rast potrošnje goriva u SAD-u, čime je donekle rasterećenaOrganizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) kada je u pitanju njezinazadaća opskrbe, objavila je u petak Međunarodna agencija za energetiku(IEA).
LONDON, 12. svibnja 2006. (Hina/Reuters) - Rekordno visoke cijene nafte koče rast potrošnje goriva u SAD-u, čime je donekle rasterećena Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) kada je u pitanju njezina zadaća opskrbe, objavila je u petak Međunarodna agencija za energetiku (IEA).

Iako proizvodi punom parom, OPEC nije uspio obuzdati cijene nafte koje su naglo porasle iznad 70 dolara po barelu uslijed strahovanja od poremećaja u opskrbi u vodećim proizvođačima poput Irana i Nigerije, bilježi IEA.

S druge bi pak strane blaga zima, slabija potražnja na području bivšeg Sovjetskog Saveza i sporiji rast potrošnje energenata u SAD-u mogli smanjiti potražnju za OPEC-ovom naftom, konstatirala je agencija u redovitom mjesečnom izvješću.

"Sve se jasnije nazire da cijena prilično snažno utječe na rast potražnje", konstatirao je čelnik IEA-ina odjela za industriju i tržišta nafte Lawrence Eagles.

Agencija je revidirala naniže svoju procjenu o rastu potražnje u 2006. za 220 tisuća barela dnevno na 1,25 milijuna barela dnevno, snizivši i procjenu o potražnji u svijetu za OPEC-ovom naftom za 200 tisuća barela dnevno na 29,2 milijuna barela dnevno.

Rast potražnje za naftom u svijetu iznosio je u prvom tromjesečju samo 370 tisuća barela dnevno na godišnjoj razini ali se u drugoj polovini godine očekuje oporavak, ističe se u izvješću IEA.

S druge pak strane OPEC još nije izgradio dovoljno rezervnih kapaciteta. Tako IEA procjenjuje njegove "stvarne viškove kapaciteta" - kada se isključi Irak, Nigerija, Venezuela i Indonezija koje imaju problema s proizvodnjom - na oko 1,7 milijuna barela dnevno.

"Rast cijena zrcali usporavajući tempo gradnje novih rafinerijskih kapaciteta u nizu članica. Ta činjenica dodatno zaoštrava rizike u opskrbi u nizu članica OPEC-a ali i drugih proizvođača", upozorava IEA.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙