Ocjena Jessen-Petersena bit će predstavljena u izvješću koje će potkraj lipnja prezentirati Vijeću sigurnosti UN-a, a čiju je kopiju Reuters pribavio i objavio u četvrtak.
U dokumentu stoji kako je albansko vodstvo pokrajine ponovno pokrenulo napore da se u njoj poboljša način života Srba i ostalih etničkih manjina, jednako kao i napore da demokracija u toj regiji zaživi u pravom smislu riječi. "Kao rezultat intenzivnih napora lokalnih vlasti moguće je već sada zamijetiti znatan napredak", navodi Jessen-Petersen.
Ako sadašnje institucije "nastave na dosadašnji način ispunjavati obveze bit ćemo svjedoci temeljitih daljnjih izmjena na bolje u predstojećih nekoliko mjeseci", stoji u dokumentu.
Promatrači vjeruju da će zapadne sile bez sumnje s odobravanjem primiti izvješće, s obzirom na to da su svojedobno od kosovskih vlasti zatražili jačanje vladavine zakona i zaštitu prava za oko 100.000 Srba koliko ih sada ondje živi.
Diplomati vjeruju da je neovisnost Kosova vrlo vjerojatan ishod pregovora o konačnom statusu, u skladu s težnjama većinskog albanskog stanovništva, ali i žestokom opiranju Srba.
U Beču su u veljači između kosovskih Srba i kosovskih Albanaca počeli izravni pregovori, sedam godina nakon što su NATO-ove snage bombama prisilile srpske snage da prekinu etničko čišćenje instruirano iz Beograda tijekom dvogodišnjeg sukoba s kosovskim Albancima.