Odbacivanjem tužbe za genocid u BiH, ICJ će pomoći pomirenju u regiji, kazao je glavni srbijanski predstavnik Radoslav Stojanović u izlaganju kojim je zaključio drugi, završni krug iznošenja usmenih argumenata u postupku po tužbi koju je BiH protiv SCG pokrenula 1993., a počeo je tek 27. veljače 2006., kao prvi proces takve vrste pred najvišim sudskim tijelom UN-a.
"Ako Srbija i Crna Gora mora biti proglašena krivom za genocid, posljedice će biti zlokobne", kazao je Stojanović, profesor međunarodnog prava.
"Tražim od Suda da presudi u korist pomirenja, a ne za nastavak sukoba", rekao je Stojanović u zaključnoj riječi sažimajući argumente iznesene u devet tjedana rasprava (od 18. travnja do 9. svibnja).
Stojanović je u svojem izlaganju istaknuo da u vrijeme rata u BiH situacija nije bila crno-bijela, da se ondje vodio građanski rat i da SCG ne niječe činjenicu da su u ratu počinjeni teški zločini.
No nitko ne može dokazati da je reč o genocidu za koji je odgovoran Beograd, rekao je Stojanović i podsjetio da je u Srbiji postojala opozicija ratu.
Također je upozorio na jedan paradoks a taj je da je Republika Srpska (RS), bosanskohercegovački entitet u kojem žive bosanski Srbi također dio BiH pa je time i formalno podnosilac tužbe, a istodobno i strana koja se tereti za zločine.
Glavni zastupnik BIH Sakib Softić ističe također da dvije države trebaju graditi pomirenje i dobrosusedske odnose. No Softić drži da ICJ treba ponajprije presuditi da je SCG kriva za genocid.
Predstavnici SCG su u glavnoj raspravi, kao i tijekom 13-godišnjeg nadmetanja pisanim podnescima, osporavali nadležnost ICJ za tužbu na temelju činjenice da SRJ u vrijeme podnošenje tužbe u ožujku 1993. nije bila članica Ujedinjenih naroda.
Dalji postupak ICJ-a predviđa vijećanje 16 sudaca koje se odvija u tajnosti, u pet faza i obično traje nešto dulje od tri mjeseca.
Budući da se radi o prvom predmetu u kojem ICJ odlučuje o kršenju Konvencije UN-a o sprečavanju i kažnjavanju zločina genocida iz 1948. procjenjuje se da će vijećanje trajati dvostruko dulje, a presuda izrečene potkraj godine.