FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Degert: Hrvatsko gospodarstvo je na dobrom putu

ZAGREB, 8. svibnja 2006. (Hina) - Hrvatska ostvaruje dobremakroekonomske rezultate i to ubrzava njezin put prema članstvu uEuropskoj uniji, no u nizu područja treba učiniti znatne napore zadostizanje europskih standarda.
ZAGREB, 8. svibnja 2006. (Hina) - Hrvatska ostvaruje dobre makroekonomske rezultate i to ubrzava njezin put prema članstvu u Europskoj uniji, no u nizu područja treba učiniti znatne napore za dostizanje europskih standarda.

Rekao je to šef Delegacije Europske komisije u Republici Hrvatskoj Vicent Degert na konferenciji 'Priprema hrvatskog gospodarstva za EU', u organizaciji Hrvatske gospodarske komore.

Da je hrvatsko gospodarstvo na dobrom putu, pokazuju stalni rast BDP-a, stabilnost kune, niska inflacija i rast stranih ulaganja, rekao je Degert. Najvećim strukturnim poteškoćama, pak, smatra visoku nezaposlenost te iznose javnog duga i proračunskog deficita. No i u tim područjima, rekao je, zamjetni su pozitivni trendovi.

Kao najveće izazove u pregovaračkom procesu, Degert je označio poljoprivredu, politiku tržišnog natjecanja te restrukturiranje brodogradilišta i željezara.

Također je ocijenio da su područja kojima Hrvatska treba posvetiti posebnu pažnju pojednostavljenje procedura za otvaranje tvrtki i stečajnog postupka, uspostava jasnog sustava javne nabave, te preustroj javne uprave, borba protiv korupcije i poboljšanje učinkovitosti pravosuđa.

Na Europsku uniju odnosi se tri četvrtine ukupnih hrvatskih gospodarskih odnosa sa svijetom, a Hrvatska je praktički eurizirana zemlja, pa nema prostora za drukčiju ekonomsku politiku Hrvatske osim europske, ocijenio je predsjednik Hrvatske gospodarske komore Nadan Vidošević.

Prema njegovom mišljenju, za Hrvatsku je bitno da granice Europske unije budu što istočnije, odnosno da se što prije priključe i Bosna i Hercegovina, Srbija i Crna Gora i Makedonija. To bi Hrvatskoj, rekao je Vidošević, omogućilo potpunije ostvarenje njezinih gospodarskih potencijala, no istaknuo je da Hrvatska mora u procesu pristupanja Uniji biti ocjenjivana zasebno.

Procjena Ministarstva vanjskih poslova i europskih integracija je da bi pregovori s Europskom unijom o punopravnom članstvu mogli završiti za dvije i pol do tri godine, rekla je državna tajnica u tom ministarstvu Marija Pejčinović.

Jedan od prioritetnih zadataka u tom razdoblju je informiranje stanovništva o prednostima članstva, posebno mlađe populacije, rekla je. Prema njezinim riječima, zabrinjavajući je trend euroskepticizma kod mladih, koji čine značajan dio onih koji nisu za ulazak Hrvatske u EU.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙