Raspravljat će se o široku rasponu tema: od znanstvene politike, vrjednovanja znanstvenih radova, najnovijih dostignuća u biomedicini do standarda, kontroverza i perspektiva u promicanju znanosti. U radu seminara sudjeluje 20-ak hrvatskih novinara specijaliziranih za praćenje znanosti i znanstvene politike te osam predavača, a organiziran je u suradnji s Europapress Holdingom,
Među predavačima su, osim akademika Radmana, i znanstvenici Ivan Đikić, Vlatko Silobrčić i Selma Supek, te direktor EPH i sociolog Stipe Orešković, dopisnik "Jutarnjeg lista" iz Rima Inoslav Bešker, član pregovaračkog tima s EU-om za obrazovanje i znanost Gvozden Flego.
Na skupu će govoriti i predstavnici Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa, državni tajnik Dražen Vikić Topić i pomoćnik ministra Radovan Fuchs. Očekuje se i Patricia Codyre, znanstvena novinarka koja radi za Europsku organizaciju za molekularnu biologiju (EMBO) koja okuplja 1200 znanstvenika, od kojih 36 nobelovaca.
Bit će riječi i o odnosu znanstvene politike i javnosti te novim otkrićima u znanosti o životu te povećanju ulaganja u znanstvene programe i projekte. Kako bi se postigao taj cilj, potrebna je bolja komunikacija između znanstvenika i javnosti, istaknuo je akademik Miroslav Radman, a ovo je tek prvi seminar s takvim zadatkom.
Radman je na otvorenju seminara rekao kako su "hotimice ubrzali održavanje skupa", koji je okupio uglavnom znanstvenike i novinare iz Hrvatske, te nekolicinu gostiju izvana, zbog toga što mu je "osobno stalo do uloge Medilsa u evoluciji tehnika komunikacije znanosti prema javnosti".
K tomu, istaknuo je, "odluka o ulaganju novca u znanost mora biti zdravo motivirana, a bit će zdravo motivirana kad oni čiji se novac troši, a to su porezni obveznici, budu sami pronašli razloge za vršenje pritiska na one koji odluke donose, a to su političari". Upravo dobrom komunikacijom znanstvenika i javnosti putem medija može se postići da se sve više ulaže u znanstvene aktivnosti, što je i cilj ovoga skupa, poručio je.
Prvi dan seminara predavanja su održali Dražen Vikić Topić, Pero Lučin, Gvozden Flego i Vlatko Silobrčić.
"Znanost u medijima" prvi je u nizu seminara koji će EPH organizirati za izobrazbu djelatnika u medijima, a takvi bi i slični seminari u Medilsu trebali postati tradicijom Instituta. Već od iduće godine prerast će u redovitu ljetnu školu znanstvenog novinarstva, najavio je Radman.
Ipak, naglasio je, Medils neće zanemariti svoju osnovnu djelatnost - znanstvena istraživanja.
U tijeku su pripreme za otvorenje dvaju laboratorija koje će voditi sam akademik Radman i ugledni hrvatski znanstvenik Ivan Đikić, redoviti profesor na Medicinskom fakultetu Sveučilišta J. W. Goethea u Frankfurtu.
Prvi projekti kojima će se baviti znanstvenici u tim laboratorijima upućeni su prema mjerodavnim ustanovama Europske unije i nekim privatnim fundacijama i "očekujemo da ćemo u ranu jesen početi laboratorijske aktivnosti", poručio je Radman.