Akademik Petar Strčić izložio je najvažnije elemente Strohalova znanstvenog rada, ocijenivši kao najvažnije njegov doprinos hrvatskom jezikoslovlju.
U tome se ističe istraživanje govora gradišćanskih Hrvata, u čemu je Strohal u mnogočemu bio pionir, a zaslužan je i za bilježenje dijela staroga govora te hrvatske nacionalne skupine koji se kasnije izgubio, rekao je akademik Strčić.
Podsjetio je i na Strohalov putopisni opus, prvenstveno onaj o Gorskom kotaru.
Mihaela Matešić s riječkoga Filozofskog fakulteta govorila je o jezikoslovnom radu Rudolfa Strohala. Istaknula je njegov trud na skupljanju folklorne baštine, prije svega narodnih pripovijedaka s područja zapadne i središnje Hrvatske.
Najznačajnijim je ocijenila Strohalov doprinos dijalektologiji, odnosno istraživanju čakavskog, kajkavskog i štokavskog narječja.
Mihaela Matešić naglasila je kako je Strohal prvi zabilježio i pisao o "riječkom govoru", što predstavlja prvi rad na ovom području o jednom gradskom govoru.
Na znanstvenom skupu o filologu i književniku Rudolfu Strohalu govorili su još i Sanja Holjevac s riječkog Filozofskog fakulteta i Darko Deković iz riječkog ogranka Matice hrvatske.