Hrvatska matica iseljenika izložbu je organizirala s ciljem čuvanja uspomene na hrvatske pisce rodom s hrvatske obale Jadrana, a koji su proteklih stoljeća stvarali u iseljeništvu: Južnoj i Sjevernoj Americi, Australiji i Novom Zelandu.
Izložba je, prema autoričinim riječima, "panoramski prikaz pisaca iz iseljeništva svih naraštaja podrijetlom iz južne Hrvatske, mahom iz Dalmacije, a ne izbor čime se namjerno željela izbjeći riskantnost odabira među njima". Nakana je izložbe, kako je naglasila, "potaknuti partikularne prikaze hrvatske pisane riječi nastale u inozemstvu, kako bi se matičnoj zemlji kritički približila ostvarenja iseljenika i dosege njihova stvaralaštva unutar domicilnih društava". Time bi se, smatra ona, pospješili procesi kulturne integracije dijaspore i domovine. Iz tog su razloga predstavljeni autori s područja književnosti, povijesti, politologije, sociologije, ali i publicisti koji su pisali o različlitim temama.
Posebna je zanimljivost izložbe brojnost autora iz Čilea i Argentine, u kojoj i danas djeluje oko 100 pisaca hrvatskoga podrijetla. U Čileu ih je znatno više. Među njima je i jedan od najčitanijih autora hispanoameričkoga svijeta Antonio Skarmeta te, također veoma poznati i cijenjeni, Ramon Diaz Eterovic, bivši predsjednik čileanskog društva pisaca, dobitnik desetina nagrada, zastupljen u dvadesetak antologija u Čileu i svijetu. Obojica su podrijetlom s otoka Brača.
Katalog izložbe pod istim naslovom "Da se ne zaboravi", na 65 stranica, sadrži 420 bibliografskih jedinica o autorima.
Izložbu je otvorio splitski gradonačelnik Zvonimir Puljić koji je istaknuo važnost povezivanja domovinske i iseljene Hrvatske te očuvanja naših kulturnih korijena u dalekom svijetu, u čemu veliku ulogu imaju upravo i autori zastupljeni na ovoj izložbi s čim se složila i ravnateljica Hrvatske matice iseljenika Katarina Fuček.