Najstariji spisi potječu iz X. stoljeća, a među njima su i pergamene iz XI. i XII. stoljeća.
U povodu otvorenja Arhiva konferenciju za novinare su sazvali zadarski nadbiskup msgr. Ivan Prenđa, kancelar Zadarske nadbiskupije don Josip Lenkić i ravnatelj Državnog arhiva u Zadru Slavko Ražov.
Nadbiskup Prenđa je rekao da je Crkva sastavni dio društva te u sklopu toga Zadarska nadbiskupija čuva svoju dokumentaciju koja svjedoči o posebnu poslanju Crkve.
"Ova građa je važna za crkvenu i građansku povijest. Crkva je svjesna da građu treba čuvati, a zbog ograničena prostora Arhiv do sada nije bio otvoren za javnost. To je omogućeno tek kad je prije tri godine građa preseljena u sadašnju zgradu nadbiskupskoga ordinarijata i uređen prostor", podsjetio je.
Građa je svrstana u tri skupine: tekući dokumenti, dokumenti u određenoj mjeri zatvoreni za javnost i povijesni dokumenti koji su u cijelosti otvoreni za pristup istraživačima, objasnio je nadbiskup Prenđa i dodao da će crkveni Arhiv djelovati u sastavu Državnog arhiva u Zadru te da će zadržati autonomiju.
Djelatnik Državnog arhiva prof. Oliver Mandić vodit će Arhiv i biti na usluzi korisnicima, a na današnjoj konferenciji za novinare predstavljena su i pravila uporabe Arhiva.
Naposljetku je ravnatelj Državnog arhiva u Zadru Slavko Ražov rekao da je građa Arhiva vrlo bitna za kulturnu, društvenu, gospodarsku, vjersku i ukupnu povijest zadarskoga područja. Dokumenti se odnose na odgoj i obrazovanje u sjemeništu, nadbiskupskoj gimnaziji, na socijalne ustanove, sirotišta, razna društva, bratovštine, sudske spise, pojedince u nadbiskupiji, samostan benediktinki iz 9. stoljeća, rukopise, statute, grbove, fotografije i općenito gradivo dragocjeno za povijest Zadarske nadbiskupije, ali i za povijest Dalmacije i Hrvatske.
Arhiv će biti otvoren za korisnike svaki dan od 9 do 14 sati.